Mardin’de 7 çocuğun işkenceye uğrayıp sevk edildiği iddiası!

04.07.2016 – Sendika.org

Mardin Dargeçit’te işkence gören 7 çocuk için dayanışma çağrısı

Dargeçit’te sokağa çıkma yasaklarında ilçede mahsur kalan 7 çocuk, maruz bırakıldıkları işkencenin ardından önce tutuklandı, ardından Şakran’a sürgün edildi. Yaşanan işkencenin gizlenmeye çalışıldığını belirten aileler, kamuoyuna dayanışma çağrısı yaptı.

midyat-m-tipi-cezaeevi

Mardin’in Dargeçit ilçesinde mahsur kalmalarına neden olan 19 günlük sokağa çıkma yasağının ardından tutuklanan 7 çocuğun işkenceye maruz bırakıldığı ortaya çıktı.

Sokağa çıkma yasağı ilan edilen Dargeçit’te silah ve patlama sesleri üzerine bir eve sığınan K.S., Ö.K., İ.A., B.A., H.T., R.A. ve S.D. isimli çocuklar, çatışmaların sona ermesinin ardından, bulundukları eve yapılan baskında özel harekat timlerince gözaltına alındı. Çocuklara, hem bulundukları evde hem de üç gün gözaltında tutuldukları emniyet binasında işkence yapıldı.

Üç gün boyunca aç ve susuz bırakılan ve fiziki işkence uygulanan çocuklar, “Devletin egemenliği ve bütünlüğünü bozmak”, “örgüt üyeliği” ve “ateşli silahlar kanununa muhalefet etmek” gibi iddialarla tutuklandı, Mardin Midyat M Tipi Hapishanesi’nde konuldu.

Vücutlarında işkence izleri görülen çocuklar, yaşananların gizli kalması için İzmir Aliağa’da bulunan Şakran Çocuk ve Gençlik Hapishanesi’ne sürgün edildi. Ailelerden alınan bilgiye göre işkence hapishanede de devam etti.

“Gözlerinde ve vücutlarında morluklar tespit edildi”

Çocuklara yönelik işkence ve hak ihlallerine ilişkin konuşan K.S.’nin ağabeyi İslam Sancar, kardeşi ile diğer çocukların meraklarına yenik düşerek çatışma bölgesine gittiklerini, seslerini duyunca da korkularından bir eve sığındıklarını kaydetti. Sancar şunları söyledi: “Eve yapılan baskında mahsur ve savunmasız olan çocuklara, ‘örgüt üyesi’ muamelesi yapılarak, ağır darp ederek gözaltına aldılar. Özel Harekat Polisleri üzerine çıkmış çocukların. Gözlerinde ve vücutlarında darp nedeniyle oluşan morluklar tespit edildi.”

“Çocuklar keyfi sebeplerle sürdün edildi”

Çocukların gözaltında tutuldukları Emniyet’te üç gün boyunca ağır şekilde darp edildiğine dikkat çeken Sancar, tutuklanarak Midyat M Tipi Hapishanesi’ne götürülen çocukların burada bir ay kaldıklarını söyledi. Sancar, “Daha sonra tamamen keyfi sebeplerle İzmir’de bulunun Aliağa Şakran Çocuk ve Gençlik Hapishanesi’ne sürgün edildiler” dedi.

Çocukların ailelerinin maddi zorluklar nedeniyle görüşe dahi gidemediğini ifade eden Sancar, “Çocuklara sadece haftanın 1 günü 10 dakikalık telefon görüşmesi hakkı veriyorlar” diye konuştu.

Çocuklar hakkında açılan davanın Midyat’ta görüldüğünü dile getiren Sancar şöyle devam etti: “Bu çocukların suçsuz olduğu biliniyor. Hakim de savcı da biliyor. Çocuklar Mardin’e duruşmaya getirilmiyor. Tamamen formalite icabı görüntülü şekilde 2 dakikayı geçmeyen bir sürede ifadeleri alınıyor. Duruşmalar tam 3 kez, keyfi sebeplerle ertelendi.”

“5 ay sonra kardeşimin gözü hala mordu”

Yaşanan işkence ve hak gasplarını kimseye duyuramadıklarını kaydeden Sancar, “Ailelerden sadece ben kardeşimin görüşüne gidebildim. Tutuklandıktan 5 ay sonra görüşüne gittiğim kardeşimin gözünde hala morluk vardı” dedi.

Çocuklar hakkında açılan davanın bir sonraki duruşmasının 8 Eylül 2016 tarihinde Midyat’ta görüleceği bilgisini veren Sancar, yaşanan mağduriyetin sona bulması için kamuoyuna duyarlılık çağrısı yaptı.

Kaynak: ETHA

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: