Mardin E Tipi Hapishanesinde bir çocuğa tedavi hizmeti verilmediği iddiası!

06.06.2016 – Jin Haber Ajansı

İşkenceden geçenlere tedavi yok!

Nusaybin’de tahliye edildikten sonra gözaltında başına çuval geçirilerek işkence edilenlerin yaşadıkları ortaya çıkarken, çocuklardan H.A.’nın annesi Ziynet Algan, “Oğlumun gözü iltihap tutmuş ve kapanmıştı. Doktor, avukata ‘bu çocuğun gözünün ameliyat olması gerek’ demiş. Ancak; oğlum hala doktora götürülmemiş” dedi.

Mardin’in Nusaybin ilçesinde, tahliye edildikten sonra gözaltında başlarına çuval geçirilerek işkence yapılan 77 kişiden bir kısım, tutuldukları Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’nden Tokat ve Osmaniye cezaevlerine sürgün edilirken, işkence görenlerin de tedavi edilmediği öğrenildi. Çocuğu H.A’nın görüşüne giden Ziynet Algan, oğlunun yaşadıklarını anlattı.

Görüntülerde sağlam, sonrasında ise …

Çocuğu H.A’nın tahliye edilen 42 kişilik grubun arasında olduğunu söyleyen Ziynet, “Yayınlanan video ve fotoğraflardan tanıdım çocuğumu. Görüntülerde yüzü, gözü sağlamdı. Ama görüşüne gittiğimde şoka girdim. Çocuğumun sağ gözü şişkin, kapalıydı. Kolu alçıdaydı. Diğer kolunda ise sigara ve hortum izleri vardı” dedi. Oğlunun, polislerin istediği şekilde ifade vermediği için çok fazla işkence gördüğünü belirten Ziynet, “Kafasına çuval geçirilmiş. Oğluma zorla YPS’li olduğunu kabul ettirmeye çalışmışlar. İtiraf edin, ‘Siz YPS’liniz, bizimkileri öldürmüşsünüz’ denmiş. Okula götürülüp bir gece sabaha kadar işkence yapılmış. ‘YPS bize kötü muamele etti, kafamıza silah dayadılar. Biz çıkmak istedik ama onlar bizi bırakmadılar ‘ diye zorla belge imzalatılmaya çalışılmış” dedi.

Siz yaptınız!

Oğlu H.A ile gözaltında olduğu 28 Mayıs’ta görüştüğünü dile getiren Ziynet, oğlunu ilk gördüğü anı şu sözlerle ifade etti: “Bir odaya aldılar beni, ‘bekle çocuğu getireceğiz’ dediler. Oğlum dik duramıyordu, üzerinde atlet vardı. Perişan bir haldeydi. Sarıldık. O halini görünce şoka girmiştim, hiçbir şey soramadım. ‘Ne hakkınız vardı küçük yaştaki bu çocuğa bu kadar işkence yapmaya’ diyince polis memuru ‘ona sor’ dedi. ‘İşkenceyi orada YPS’liler yapmış’ dedi. Çocuğum hiç korkmadan başını kaldırdı ve sinirli bir şekilde, ‘Siz yaptınız’ dedi.”

‘Hala doktora götürülmemiş’

Oğluyla geçtiğimiz Cuma günü yaptığı cezaevi görüşünde ise, oğlu H.A.’nın moralinin yüksek olduğunu ve kendisine de moral vermeye çalıştığını dile getiren Ziynet, H.A.’nın gözünün işkenceden dolayı kötü durumda olduğunu ancak tedavisinin hala yapılmadığını kaydetti. Oğlunun büyük bir işkence gördüğünü vurgulayan Ziynet, “Gözü iltihap tutmuş ve kapanmıştı. Doktor, avukata ‘bu çocuğun gözünün ameliyat olması gerek’ demiş. Ancak; oğlum hala doktora götürülmemiş” dedi.

‘Görüşü yarım saate düşürdüler’

Görüşme sırasında gardiyanların kötü muamelesine de maruz kaldığını söyleyen Ziynet, “Gardiyanlar, Genelkurmay Başkanı gibi davranıyor. Kapalı görüşün saat 10’nda olacağını söylediler. Gittiğimde ‘görüş saat 11’de olacak’ dendi. İtiraz ettiğimde ise ‘Yerine otur görüş 11’de’ dediler. Ardından ise geç geldiğimizi söyleyerek, görüşü yarım saate düşürdüler” diye konuştu.

‘Çocuğumdan uzak kalacağım’

Oğlunun Tokat ya da Osmaniye cezaevlerine sürgün edilecek olmasından tedirgin olduğunu belirten Ziynet, oğluna uygulanan fiziksel şiddete psikolojik şiddetin de ekleneceğinin altını çizdi. “Cehenneme hoş geldiniz” sözleriyle yapılan işkenceleri hatırlatan Ziynet, “Hem ben çok mağdur olacağım hem de çocuğum. Daha 16 yaşındadır. Çocuğumdan uzak kalacağım. Tedirginim. Çocuğumun psikolojik olarak etkilenecek” dedi.

(ekip/za/dk)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: