Antep E Tipi Hapishanesinde çocukların şiddete uğradığı iddiası!

20 Haziran 2016 / Hürriyet

Gizlilik olmadığı halde dayak görüntüsü verilmiyor

Gaziantep’te, iddiaya göre, tutuklanan dokuz çocuk cezaevine girerken çırılçıplak soyundurularak dövüldü. Çocukların avukatı, cezaevinin kamera kayıtlarının kendilerine verilmesini istedi. Savcılık gizlilik kararı olmadığı halde gerekçe belirtmeden talebi reddetti. Avukatın başvurduğu mahkeme ise “Bu iş, başsavcılığın iç işi, ben karışamam” diye yanıt verdi.

510

Gaziantep’te, 21 Mart’ta tamamı 18 yaşından küçük olan dokuz çocuk tutuklanarak,Gaziantep E Tipi Cezaevi’ne konuldu. İddiaya göre bu çocuklar cezaevine girerken gardiyanlar tarafından çırılçıplak soyularak tekme tokat dövüldü. Avukatları HasanÖnder Sulu, 1 Nisan’da Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurarak, çocukların cezaevine girişlerine, aranmalarına ve koğuşlarına götürülmelerine ilişkin görüntülere el konmasını ve bir örneğinin kendilerine verilmesini istedi.

Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı, gizlilik kararı olmadığı halde, görüntülerin verilmesini reddetti. Sulu da Gaziantep 1. Sulh Ceza Mahkemesi’nde itiraz etti. İtirazı değerlendiren hakim, talebi değerlendirmenin hakimliğin görevi alanında olmadığını belirterek, “Bu talebin başsavcılığın iç bünyesinde çözülmesi gereken husus olduğunu, hakimliğin talepte bulunana örnek vermesi hususunda karar verme yetkisi ve görevinin bulunmadığını” kaydetti.

Avukat Sulu, “Dosyada gizlilik kararı yok. Mağdurların dosyaya erişimi gerekçesiz şekilde engelleniyor. Bunun bir yaptırım da yok. İtiraz yaptığımız merci, savcılığı denetlemesi gerekirken, bu yola başvurmuyor. Denetim mekanizmaları çalışmıyor” dedi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: