Çocuk ve Genç Mahpuslar Dijital Okuryazarlık Ediniyor

Çeviri için Didem Sağlam’a teşekkür ederiz…

Çocuk ve Genç Mahpuslar Dijital Okuryazarlık Ediniyor

510

Microsoft Malezya ve Malezya Hapishaneler Dairesi, 500 çocuk mahpusun dijital okuryazarlık edinmesini istiyor.  Fotoğraftakiler Malezya Hapishaneleri Genel Dairesi komisyon üyesi vekil Datuk Hassan Sakimon ve Microsoft’tan Snapp.

KUALA LUMPUR: 13 hapishane okulundan toplamda 500 çocuk mahpusa Microsoft Word, PowerPoint ve Excel gibi temel bilgisayar programlarını kullanabilmeleri için eğitim verilecek.

Bütün bu süreç, Microsoft Malezya ve Malezya Hapishaneler Dairesi’nin 16-21 yaş arası mahpuslara dijital okur yazarlık eğitimleri verme ve onları gelecekteki meslekleri veya çalışmaları için hazırlama hedefinin bir parçası.

Microsoft Küresel Girişimi Kurumsal Başkan Yardımcısı Mary Snapp, üç yıllık iş ortaklığının dijital okuryazarlık, girişimcilik, bilgisayar bilimi ve liderlik alanlarında verilen eğitimleri kapsadığını ifade ediyor. Bunun yanında, Microsoft hapishanelerdeki öğretmenlere de  eğitim sağlıyor.

Bu Microsoft’un Malezya Hapishaneler Dairesiyle ikinci işbirliği. Geçen yıl, Microsoft Malezya Kod Saati Girişimi Henry Gurney Hapishaneler Okulu’nda 160’ın üzerinde mahpusa özel olarak oluşturulmuş Minecraft kodlama dersleri vermişti.

Öğrenciler ve eğitmenler iki boyutlu Minecraft dünyasında yönlerini bulup, maden kazarak; el yapımı eşyalar üretip yeni keşifler yaparak verilen misyonu tamamlamak ve kod oluşturmak için blokları eşleştirirken kodlamanın da temellerini öğrendiler.

Microsoft benzer kapasite artırma programları geliştirmek için İçişleri Bakanlığı’yla görüşmelerini sürdürüyor. Bu durum, Malezya Hapishaneler Dairesi’nin, Bilişim Teknolojisi akademilerinin Henry Gurney Hapishane Okulu ve Entegrasyon Okulları da dahil olmak üzere ülke genelindeki 13 hapishane okulda geliştirilmesini değerlendirmesine yol açtı.

Malezya Hapishaneleri Genel Dairesi Başkanlığı komisyonu üyesi Datuk Seri Haji Zulkifli Omar konuyla ilgili olarak “Biz teknolojiyi anlamlı bir sosyal ve ekonomik etki yaratmak için kullanıyoruz” ifadelerini kullanıyor.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: