Haberler

Bir çocuğa “Terör örgütüne üye olmak” suçlaması ve şiddet!

11.02.2016 – bestanuce6

Çocuk tutsaklara ‘cinsel işkence’ tehdidi

cropped-sincan-cezaevinde-cocuk-mahpuslara-ciplak-arama-11.jpg

Şırnak’ın Cizre ilçesinde ilan edilen “sokağa çıkma yasağı”nın ardından çıkan çatışmalarla birlikte mahalleden çıkmak durumunda kalan ve polisler tarafından gözaltına alınan 14 yaşındaki R.D, gözaltında ve tutuklandıktan sonra Cezaevi’nde yaşadığı fiziksel işkenceyi anlattı. İnsan Hakları Derneği (İHD) Şırnak Şubesi’ne gönderdiği mektupla yaşadıklarını anlatan R.D, Cizre’de gözaltına alınmasından sonra polisler tarafından fiziksel işkenceye ve hakaretlere maruz kaldığını belirterek, ‘terör örgütüne üye olmak’ suçlamasıyla tutuklanarak Şırnak T Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderildiğini söyledi.

Çocuk Cezaevi’ne gönderilmesi gerekirken Şırnak T Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderilen ve burada da adli tutukluların bulunduğu C-6 Koğuşu’na götürüldüğünü ifade eden R.D, “Koğuşta bulunan İbrahim isimli kişi beni her gün dövmeye başladı. Kafamı demirlere vurup 5-6 kez bayılttılar. Hakaret edip küfür ediyorlardı. Daha sonra .. birlikte .. ve .. beni dövmeye başladı” dedi.

Kendisine fiziksel işkencede bulunanların “uyuşturucu ve fuhuş”tan tutuklandıklarını söyleyen R.D, “Daha sonra .. diye bir arkadaşım gardiyanlara benim dayak yediğimi söylemiş. C-6 Koğuşundayken beni tecavüz ve elektrikle tehdit ettikleri için korkudan söyleyemedim. Bana bunları yapanlardan şikayetçiyim. Ceza almalarını istiyorum” dedi.

R.D’nin yaşadıklarının cezaevinde bulunan siyasi tutuklular tarafından duyulmasının ardından koğuşu değiştirilerek siyasi tutukluların yanına gönderilirken, İHD’ye ulaşan mektupla birlikte İHD’li avukatlar R.D’nin yaşadıklarına ilişkin suç duyurusunda bulundu.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s