Duyurular

Gündem Çocuk: 17 yaşındaki H.’nin duruşması 12 Şubat, Diyarbakır!

Gündem Çocuk Derneği’nden 17 yaşındaki H.’nin duruşmasını uzun zamandır takip ediyor! 12 Şubat tarihinde Diyarbakır’daki duruşma için dayanışmaya çağırıyor! Dünya’da bir tek Türkiye’de Çocuk “Ağır” Ceza mahkemesi bulunmaktadır. Birçok ülke, çocuk adalet sistemlerinin, çocukların haklarını gözeten, çocuk dostu bir sistem olabilmesi için çalışırken Türkiye’de çocuklar ağır ceza mahkemelerinde yargılanmakta ve cezalandırılmaktadır. Halbuki hapishanelerin hiçbir caydırıcılığı bulunmamakta, hatta çocukların yaşamlarında onarılması güç izler bırakmaktadır.

Gündem Çocuk Derneği, çocukların yüksek yararının gözetildiği, korunduğu ve desteklendiği çocuk dostu bir adalet sistemi için çalışmakta ve bu süreçteki sorunların tanımlanabilmesi, önlenebilmesi için dava sürecini gözlemlemekte ve çözüm önerileri geliştirmektedir.

Çocukların haklarının hayata geçirilebilmesi için, bu talebin toplumsallaşması gerekmektedir ve bunun için dayanışma şarttır!

Gündem Çocuk Derneği’nin dayanışma çağrısını sizlerle paylaşıyoruz;

Çağrı: 17 yaşındaki H.’nin duruşması, 12 Şubat, Diyarbakır

cagri

Duruşma: 12 Şubat 2016 Cuma Saat 13:30
Diyarbakır Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi

Türkiye’de 30 yıldan fazla süredir devam eden çatışma ortamında pek çok çocuk yaşamını kaybetti, yakınlarının yaşadıkları ihlallere tanık oldu, gözaltına alındı, tutuklandı. Bu süreçte çocuğa özgü adalet sistemi işletilmedi, insan hakları standartlarına uyulmadı. Tüm bu ihlaller cezasız kaldı.

18 yaşına kadar herkes çocuktur! Oysa çocukların “çocuk” oldukları unutularak TMK’dan gözaltına alınmaları, yargılanmaları ve tutuklanmaları devam ediyor.

12 Şubat Cuma günü saat 13.30’da, Diyarbakır Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi‘nde; sokakta eylemlere katıldığı iddiası ile polis tarafından gözaltına alınan, işkenceye maruz kalan, delil oluşturma yöntemiyle hakkında terör örgütüne üyelik suçu oluşturulan 17 yaşındaki H’nin davası görülecek. H üç ay tutuklu yargılandı. Yargılama 2015 Ağustos ayından bu yana devam ediyor…

Gündem Çocuk Derneği olarak; adaletsizliğe karşı çıkmak, çatışmanın en çok çocukları etkilediğine dikkat çekmek ve Türkiye’yi, taraf olduğu uluslararası insan hakları belgeleri temelinde Çocuk Adalet Sistemi ilkeleri ile hukukun üstünlüğüne uymaya çağırmak amacıyla bu davanın da takipçisiyiz!

Siz de takipçisi olun!

Barış, adalet ve özgürlük ancak çocuklarla mümkün!

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s