Haberler

Hak ihlalleri ile dolu Çocuk Hapishaneleri raporu!

CHP Milletvekili Aytuğ Atıcı çocuklar eğitimevinde kalabilir demiş fakat eğitimevlerinin durumu da farksızdır. Eğitimevleri çocukların sosyal hayata katılımını arttırmayı hedeflemektedir diye ifade edilmiş olmasına rağmen Eğitimevlerinden disiplin cezası nedeniyle 6 ay süre ile kapalı hapishaneye gönderilen çocuk sayısı 2009’da 26, 2013 yılında 148, 2014 yılında 263’tür. Her yıl bu rakamlar iki katı artmaktadır. Ayrıca İstanbul Ümraniye ve Ankara Eğitimevi olmak üzere bulunan 2 eğitimevinde sadece 3 çocuk örgün öğrenim görmektedir.

Eğitimevleri şehir merkezinden uzak yerlere açılmaktadır ve çocuklar kapalı hapishanelerde olduğu gibi izole edilmektedir.

Bu disiplin cezalarının ve bu şartların söz konusu olduğu “sözde” açık kurumların bir öneri olarak sunulması kabul edilebilir değildir.

Çocuklar Adalet sistemi içinden çıkarılmalıdır!

27.02.2015 – Yurthaber

Tüyler ürperten çocuk cezaevi raporu

CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı’nın çocuk cezaevlerine ilişkin hazırladığı rapora “tecavüz” ve “şiddet” iddiaları damgasını vurdu. Raporda, “Çocuk cezaevlerinde tecavüz yaşanıyor. Çocuklar mavi süngerli odalara kapatılıyor. Tecrit odaları var” denildi.

silivri

CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, çocuk cezaevlerine ilişkin hazırladığı rapor hakkında ANKA’ya bilgi verdi.

İki yıldır 10 çocuk cezaevini gezen Atıcı, cezaevlerini mercek altına aldı.

Kadın cezaevlerinde anneleriyle kalan çocukların durumunu da masaya yatıran Atıcı, araştırmalarını rapora dönüştürdü.

TECAVÜZ İDDİALARINI ARAŞTIRDI
Çocuk cezaevleri raporu hazırlayan Atıcı, Osmaniye’deki tecavüz olayı ve Şakran’daki yaşanan olaylar üzerine söz konusu cezaevlerine daha önce gittiğini, diğer cezaevlerine ise sırayla gittiğini söyledi.

ŞAKRAN’A GİTTİ
Atıcı, “tecavüz” iddiaları üzerine dün de Şakran’a bir kez daha gitti.

Şakran’da dün de 6 saat inceleme yapan Atıcı, “Bu cezaevinde tecavüz olayları daha önce yaşanmış. Şu aralar biraz toparlanmış ancak geçmişte yaşananları örtbas etmek mümkün değil” dedi.

Çocuğun cezaevinde kalmasının doğru olmadığını ifade eden Atıcı, “Çocuk cezaevi diye bir şey olmaz. Çocuklar rehabilite edilmeli. Eğitim merkezleri olur. Çocuklar eğitim evlerinde kalabilir” dedi.

Atıcı, iki yıldır çocuk cezaevlerinde yaptığı incelemelere ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

“Tecavüz olayı var. Olaylar üzerine gittim. Çocuk cezaevlerinde tecavüz yaşanıyor. 10 çocuğu odaya koyuyorsunuz. Aynı ortamda yatıyorlar. Çocuk cezaevlerinde tecavüz, şiddete maruz kalıyor, cezaevlerinde ciddi şekilde şiddet, hak ihlalleri var. Dövüldüklerini, şiddete maruz kaldıklarını ifade ediyorlar. Çocuklar mavi odalara kapatılıyor. Mavi odalar boş oda. 6 metrekare bomboş oda. Bütün duvarları süngerli, mavi renkli süngerli oda. Çocuklar buraya kapatılıyor. ‘Kapatırım seni mavi odaya’ deniliyormuş. Tecrit odaları var. ‘Kapatırım seni odaya deniyor’ oda hapsi veriliyor.”

“Çocuk cezaevleri kapatılmalı” diyen Atıcı hazırladığı raporu Adalet Bakanı ve Başbakan’a da gönderecek.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s