Gezi eylemine katılan çocuklara hapis cezası!

13.01.2015 tarihli Haberler.com haberini sizlerle paylaşıyoruz.

Gezi Çocuklarına 8’er Ay 10’ar Gün Hapis Cezası

Antalya’da 1 Haziran 2013’teki Gezi olayları ve devamındaki eylemlere ilişkin 13 çocuğun yargılandığı dava sonuçlandı.

490-254

Antalya’da 1 Haziran 2013’teki Gezi olayları ve devamındaki eylemlere ilişkin 13 çocuğun yargılandığı dava sonuçlandı. 3 çocuğa barikat kurma, taş atma gibi suçlardan 8’er ay 10’ar gün hapis cezası verildi. 1 çocuğa kamu malına zarar vermekten verilen 6 ay 20 gün hapis cezası ise 4 bin TL para cezasına çevrildi.

İstanbul Taksim’de Gezi olayları kapsamında Antalya’da 1 Haziran 2013 ve sonraki günlerde Çallı Kavşağı’nda yaşanan olaylara katıldığı için haklarında dava açılan 13 çocuk, bugün hakim karşısına çıktı. Antalya 3’üncü Çocuk Mahkemesi’nde suça sürüklenen çocuklar S.E., E.K., B.K., E.Ö., M.B.Y., İ.Ş., C.Ç., B.T.İ, B.K., Y.N., L.B., U.B.D. ve B.D.’nin yargılandığı davada karar çıktı.

EYLEM ANAYASAL TEPKİ

Mahkeme, 13 çocuk hakkındaki ‘toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet’ suçlamaya ilişkin, anayasal tepki, düşünce açıklama ve protesto haklarını kullanma niteliğindeki bu eylemlerinde suç unsuru bulunmadığından hepsi için beraat kararı verdi. Mahkeme B.T.İ., L.B., U.B.D. ve B.D. hakkında, görevli memurlara karşı direnme suçlamasına ilişkin yeterli somut deliler elde edilemediği gerekçesiyle beraat kararı verdi.

ÜÇ ÇOCUĞA 8’ER AY 10’AR GÜN HAPİS CEZASI

Aynı davada M.B.Y., İ.Ş. ve B.K. adlı üç çocuğa ise görevli memurlara direnme suçunu işledikleri, birden fazla kişiyle, silahtan sayılan cisimlerle polise karşı zincirleme olarak bu suçu işledikleri gerekçesiyle 15’er ay hapis cezası verildi. Bu cezalar 18 yaşını doldurmadıkları ve samimi beyanlarından dolayı 8’er ay 10’ar gün hapis cezasına düşürüldü. 3 çocuğun daha önce sabıkaları olmadığı için hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına ve 3 yıl süreyle denetime tabi tutulmalarına hükmedildi.

BİR ÇOCUĞA 4 BİN LİRA PARA CEZASI

Davada B.K. adlı çocuğa ise Cumhuriyet Meydanı’ndaki eylem sırasında fiber polis noktası kulübesini devirerek üzerinde zıplamak suretiyle kamu malına zarar verdiği gerekçesiyle 1 yıl hapis cezası verildi. Bu ceza 18 yaşını doldurmadığı ve samimi beyanda bulunduğu için 6 ay 20 güne düşürüldü. Kamu zararı giderilmediğinden ve hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına yer olmadığından hapis cezası 4 bin TL para cezasına çevrildi.

İKİ ÇOCUK İÇİN TAZMİNAT DAVASI AÇILACAK

Davada C.Ç. ve S.Ö.’nün avukatı Hakan Evcin, artık mahkemelerin Gezi eylemlerindeki protestonun anayasal hak olduğu ve suç oluşturmadığı yönünde kararlar verdiğini belirterek, “Hem çocuklar hem büyükler toplumsal muhalefetini şiddete başvurmadığı sürece gönül rahatlığıyla çekinmeden, korkmadan ortaya koyabilir. C.Ç. ve S.Ö. 1’er gece gözaltında kaldılar ve şiddete uğradılar. Bu nedenle de haksız gözaltından dolayı devlete karşı tazminat davası açacağız. Eylem yasalsa polis müdahalesi yasalara aykırıdır ve cezalandırılması gerekir” dedi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: