Mardin E Tipi Kapalı hapishanesinde çocuklara işkence yapıldı!

31.01.2015 tarihli fıratnews haberini sizlerle paylaşıyoruz.

Çocuk tutsaklara işkence ve zorla din dersi uygulaması

sincan-cezaevinde-cocuk-mahpuslara-ciplak-arama-1

Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan PKK’li tutsaklar, mektup aracılığıyla cezaevindeki çocukların yaşadığı insanlık dışı uygulamaları anlattı. Mektupta, çocuk tutsakların işkence gördüğü ve zorla din eğitimine tabi tutulduğu açıklandı.

Polise taş attıkları gerekçesiyle çeşitli tarihlerde tutuklanan ve yaşları 13 ile 16 arasında değişen otuza yakın çocuk tutsak Mardin E Tipi Cezaevi İdaresi ve gardiyanlar tarafından türlü işkencelere maruz bırakıldı. Çocuk tutsaklar, yaşadıklarını yaşları 18’e gelince yanlarına konuldukları PKK’li tutsaklara anlattı.

Çocukların yaşadıklarını bir mektup aracılığıyla dışarıya ulaştıran PKK’li tutsaklar, durumun mektupta yer verilen örneklerden daha vahim olduğuna dikkat çekti. Çocukların her türlü fiziki ve psikolojik işkenceye maruz bırakıldığının açıklandığı mektupta ayrıca, ‘etkinlik’ adı altında çocukların ‘imam’ denilen bir kişi tarafından zorla din eğitimine tabi tutulduğu belirtildi.

AMELİYATLI ÇOCUĞA SALDIRI

Mektupta, çocukların yaşananları anlatmaya korktuğu, sürekli gardiyanların tehdit, baskı ve hakaretlerine maruz kaldıkları belirtilirken, “En son yaşanan olayda, ameliyatlı olduğu için sayım esnasında yataktan kalkamayacak durumda olan bir çocuğu ayağından çekerek ranzadan atıyorlar. Hasta olan çocuğun burnundan kan akmaya başlayınca koğuş arkadaşları buna tepki gösteriyor. Bunun üzerine yine onlarca gardiyan koğuşu basarak çocukları darp ediyor. Çocuklara ‘sesinizi çıkarırsanız başınızı ezeriz’ diye tehditte bulunmuşlar. Bu tehditleri pratikte de uyguluyorlar. Çoğu kez çocukların başlarını yere koyup basmışlar” denildi.

‘ZORLA DUA OKUTULUYOR’

Bu işkencelere maruz kalan çocukların ‘etkinlik’ adı altında koğuştan çıkarılıp ‘imam’ denilen ancak kimliği belirsiz bir kişi tarafından yüksek sesle dua okumaya zorlandığının anlatıldığı mektupta, çocukların ortak faaliyet alanlarında 10-15 dakikadan fazla kalmalarına izin verilmediği kaydedildi.

‘ÇÖZÜLMEZSE SORUN BÜYÜYECEK’ UYARISI

PKK’li tutsaklar, “Çocukların belli bazı kişilerin -bu kişilerin kim oldukları bilinmiyor- dışında kimseyle ilişkilenmesine izin verilmiyor” bilgisine de yer verdikleri mektupta, “Durumu eksik aktardığımızı bilmenizi isteriz. Yaşanan durum ciddidir. Üzerinde durulup çözülmezse ileride daha büyük durumları beraberinde getirecektir” uyarısında bulundu.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: