Verilere göre, 10 genç mahpustan 9’u tahliye edildikten sonra tekrar suç ile ilişki kuruyor

Çeviri için Beyza Gunsel’e teşekkür ederiz.

Hapiste Çocuk Ekibi

 

Verilere göre, 10 genç mahpustan 9’u tahliye edildikten sonra tekrar suç ile ilişki kuruyor

Repeat criminals accounted for 70% of all youth crime and disorder in Northern Ireland

Denetim Dairesi, Kuzey İrlanda’daki 10 genç failden 9’unun gözaltından serbest bırakıldıktan sonra tekrar suç işlediğini açıkladı.
Tüm çocuk suçlarının % 70’ini tekrar suç işleyen suçlular oluşturuyor ve 2010/11 yıllarından bu yana yeniden suç işleme oranı arttı.

Müfettiş ve denetleme şefi Kieran Donnelly genç adalet politikasında, yürütme organını yönlendirmesi ve servislerin dağıtımında işbirliğine yardım etmesi amaçlarıyla belirli bir strateji için çağrıda bulundu. Ayrıca, gençlik uzlaştırma prosedürünün en çok tekrar eden vakalar için uygun olmayabileceğini de söyledi.

Denetim Dairesi: ‘ Genç insanların tekrar suç işlemelerini azaltma çabasının başarılı olabilmesi için politik ve çapraz departmanların ciddi desteği gerekmektedir. Pratikte, bu, devlet kuruluşlarının işbirlikçi bir şekilde çalışmalarını ve ortaklıklarını tek bir sonuca yönelik anlaşmalarla sürdürmelerini gerektirir. Bu kuruluşlar, sadece ceza infaz sistemindeki geleneksel ortaklarıyla değil, ayrıca sağlık, eğitim ve konaklama alanlarındaki temel bölümlerle ve kuruluşlarla da etkili bir şekilde çalışmalılar.’

2013/14 yıllarından beri istatistiklerin ortaya koyduğuna göre, genç suçluların yüzde 89’u ( 35 kişiden 31’i) gözaltından salındıktan sonra, suç işlemeye geri döndü. Bu gruptaki gençlerin, salındıktan sonraki 1 ay içerisinde, diğer herhangi bir gruba göre, başka bir kabahat/suç işlemeleri daha kuvvetle muhtemel.

İşledikleri suçlardan dolayı güvenlik tedbirleri ile yargılanan genç suçluların yarısından fazlası, tekrar suça karışıyor.

Denetim Dairesi, Genç Adalet Dairesine ve diğer devlet dairelerine, tekrar suç işlenmesini azaltma sonuçları geliştirmeye odaklanan işleyiş göstergeleri kurmalarını önerdi.

Gençlik uzlaşma prosedürü Kuzey İrlanda’da merkezi bir role sahip durumda. Ancak, Denetim Dairesi ‘Uluslararası mecrada saygıdeğer olmasına rağmen, uzlaşma prosedürünün Kuzey İrlanda’da tekrar suç işleme oranını düşürmediği kanıtlandı.’ dedi.

2007 ve 2008 yılları arasında, aşağı yukarı tekrar suç işleyen beş kişiden birinin gençlik uzlaşma prosedürünü gerçekleştirdiği zaman diliminde, tekrar suç işleme sonuçlarındaki ıslahat çalışması sürdürülememişti.

Daire şunları da ekledi, ‘2013/14’te, her iki failden biri oranından fazlasının güvenlik tedbirleri ile yeniden karşılaşmaktaydı. Gençlik uzlaşma prosedürü, özellikle bu anlamda, tekrar suç işleyenlerin ihtiyaçlarına hitap etmeyebilir.’

‘Genç insanları tarafından işlenen suçların sayısında son yıllarda düşüş yaşanmaya devam etmekte. Ancak 1 yıl içerisinden bu insanların dörtte birinden fazlası tekrar suç işleyecek durumda bulunuyor.’

Bay Donnelly’nin söylediğine göre, ‘Tüm gençler tarafından işlenen suçların ve kabahat olaylarının yüzdelik dağılımında, yüzde yetmişten fazlası şeklindeki orantısız yüzdelik oranıyla, bu suçların ve olayların büyük bölümünü tekrar suç işleyen kitle oluşturuyor.’

Çocuk Adalet Merkezi’nde bir kişinin ortalama orada yıllık bulunma gideri £324,000 olarak hesaplanıyor.

Kuzey İrlanda’da gençlerin ve çocukların haklarını korumak ve geliştirmek amaçlı çalışan ve kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Northern Ireland Commissioner for Children and Young People (NICCY)’ın yetkililerinden Koulla Tiasouma ‘Gençlerin adalet sistemindeki problemleri, hükümetin uzun süredir ertelediği bir konu gibi görünüyor. Takip edilen bugünkü rapor sonuçlarına göre, şu an hükümet tarafından acil ve sürdürülebilir bir eyleme ihtiyacımız var ve bu süreçte bakanlıkların, çocukların yüksek yararı için bizlerle birlikte çalışmaları gerekliliğini içeren Çocuk Servisleri İşbirliği Yasası altında görevlerini yerine getirmelerini umuyoruz.’

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: