Filipin’de Cezai Ehliyet Yaşının 15’ten, dokuza düşürülmesi tartışılıyor!

Çeviri için Didem Sağlam’a teşekkür ederiz.

Hapiste Çocuk

 

Unicef, Filipin’deki dokuz yaşındaki çocuklara hapis cezası uygulanabilmesinin önünü açan teklifin “çok büyük bir çocuk hakları ihlali” olduğunu ifade ediyor 

Duterte müttefikleri cezai sorumluluk yaşını 15’ten dokuza düşürmeye uğraşıyorlar.

510

UNICEF Filipinler’in en üst düzeydeki yetkilisi, dokuz kadar küçük yaştaki bir çocuğa hapis cezasının uygulanabilmesini öngören bir yasanın “her açıdan yanlış” olduğu yönünde uyarılarda bulundu.

Unicef’in ülke temsilcisi Lotta Sylwander Manila’dan yaptığı bir telefon görüşmesi sırasında “ Büyürken, ergenlik ve gençliklerini hapishanede geçirmiş olurlarsa, büyük olasılıkla hayatları boyunca devam edecek zararlar alırlar” dedi.

Şu an Filipinler’deki cezai sorumluluk yaşı 15. Başkan Rodrigo Duterte müttefikleri, ölüm cezasını geri getirecek bir başka yasa tasarısı ile birleştirerek bu yaşı düşürmek için baskı yapıyorlar.

Tasarıya karşı olan politikacılar bu yasaların geçmesinin dokuz yaşındaki bir çocuğun ölüm cezasına çarptırılmasına dahi sebep olabileceğini ifade ediyor.

Duerte, on binlerce uyuşturucu satıcısını öldüreceğine yemin ettiği ve kaçakçıların küçükleri narkotik kurye olarak kullanmalarının önüne geçeceğini vaat ettiği bir kampanyanın ardından Mayıs ayında seçimleri kazandı.

Ancak Sylwander, dokuz yaşındaki bir çocuğun özellikle de bir yetişkin tarafından yapmaya zorlandığı durumlarda bir suçun sonuçlarını tam anlamıyla kavrayamayacağını ifade etti.

“Bunun insan haklarına aykırı olduğu gerçeğinin yanı sıra, bir çocuğun ne kadar ciddi olduğunu anlamadığı bir konuda bu denli sert şekilde cezalandırmasını mümkün kılan cezai sistem çok adaletsizdir”

Ve önerilen yasanın suçluluğu azaltmayacağını hatta bunun tam aksi bir sonuç doğurabileceğini ifade etti. “Çocukların bu kadar erken yaşta hapsedilmesi aslında onların hapishanede diğer suçlularla birlikte yetişmelerine ve suç konusunda daha “iyi eğitilmiş” olmalarına sebebiyet veriyor.”

Ulusal polis istatistikleri, ülkedeki suçların tamamının yüzde ikisinden daha azının çocuklar tarafından işlendiğini gösteriyor. Sylwander, Duterte’nin tasarıya destek verirken bu durumu göz ardı ettiğine dikkat çekti.

“Görülüyor ki kendisi konuşmadan önce ya nadiren gerçekleri dinliyor ya da işin iç yüzünü anlamıyor”

“Bu hiçbir sorunu çözmez; çok büyük bir çocuk hakları ihlalidir ve cezai sisteme büyük bir yük olur, gereksiz bir yük”.

Sylwander, ayrıca başkanın uyuşturucu savaşını da eleştirdi. Binlerce uyuşturucu satıcısının yanı sıra satıcı olduğu iddia edilen bağımlıların da öldürüldüğünü ve öldürülenler arasında çocukların da olduğunu ifade etti.

 

“Evet, çocuklar küçük satıcılar olarak kullanılıyor… ama neden büyük kartellerin peşine düşmek yerine ne yaptıklarını anlamayan çocukların peşinden gidiyorsunuz?

“Görünen o ki büyük adamları almak için daha az çaba var. Varoş ve fakir bölgelerdeki küçük gangsterleri ve uyuşturucu tüccarlarını vuruyorsunuz. Ancak, ülkedeki büyük uyuşturucu lordlarını yakalamak için gerçek ve gayretli bir çaba yok gibi görünüyor. Ve onlardan epeyce var” dedi Sylwander.

BM çocuk hakları komisyonu, cezai ehliyet yaşının 12’nin altına düşürülmesinin “uluslararası anlamda kabul edilemez” olduğu yönünde görüş bildirdi. Ve Unicef, onarıcı adalet programı gibi tutukluluğa alternatif yollarla suçun %70’e varan oranda azaltılabileceğini belirtti.

Filipinler’de hali hazırda çocuklar dokuz yaşından itibaren yetişkinlerin tabi olduğu gözaltına alınma ve tutuklanma süreçlerine tabi tutuluyorlar; fakat hüküm giymiyorlar. Unicef, Filipinler’de 1995’ten bu yana 52.000 çocuğun tutuklandığını ve bunun genellikle küçük çaplı hırsızlık veya tutkal ve çözücü koklamaktan dolayı olduğunu ifade ediyor.

Taslak tasarı, Pantaleon Alvarez tarafından tanıtıldı ve Alvarez, hali hazırda 15 olan cezai ehliyet yaşı “yaptığı işin yanına kar kalacağını bilerek suç işleyen genç suçluları şımartıyor” dedi.

Yasa değişikliği, 9 ve 18 yaş arası çocukların sadece “farik ve mümeyyiz (işlediği fiilin hukuki anlam ve sonuçlarını algılayabilme ve davranışlarını buna göre yönlendirme yeteneğine sahip olmak) oldukları takdirde cezai sorumluluklarının olacağını önermekle birlikte, buna nasıl karar verileceği konusunda hiçbir ayrıntı vermiyor.

Duerte’nin Filipin Temsilciler Meclisi’ndeki müttefikleri bu hareketi destekliyor gibi görünüyor ve taslağın taraftarları bu yasanın geçen yıl geçmesini umuyorlardı. Ancak Senato’da artan muhalefet tasarıyı erteledi.

Unicef, politikacıları bu durumun zararlı sonuçlarına ikna etmeye çalışıyor. Sylwander, bazı hususlarda çocukların nasıl yargılanmadan aylar öncesinde dahi yetişkinlerle aynı hücreleri paylaşacaklarının altını çiziyor.

“Yargı sistemi son derece yavaş, bu nedenle çocukların cezalarının kesinleşmesi çok uzun sürüyor ki bu da onların hapishanede uzun süre harcayacakları anlamına geliyor” dedi.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: