Sincan Kadın Hapishanesi’nde kız çocuklarına şiddet ve 12 gün hücre cezası verildiği iddiası!

27.05.2017 – GazeteSujin / Habibe Eren

17 yaşındaki tutuklulara işkence, ters kelepçe, 12 gün hücre!

hapishane

ANKARA – Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’nde kalan 17 yaşındaki S., kamerasız bir odada ters kelepçeli bir şekilde iki gün boyunca gardiyanlar tarafından işkenceye maruz kaldıklarını ve 12 gün hücre cezası verildiğini aktardı. S., “Tutanakta suçluymuşuz gibi gösterdiler. Hiç söylemediğimiz yaşanmamış şeyler tutanakta geçiyordu. Daha sonra darp raporu aldık suç duyurusunda bulunduk” dedi.

Türkiye ve Kürdistan cezaevlerinde keyfi uygulama ve işkenceler devam ederken, çocuk tutuklular da sayısız hak ihlallerine maruz bırakılıyor. En son cezaevi yönetiminin baskılarına karşı Denizli Kadın ve Çocuk Cezaevi’nde isyan çıkmıştı ve bu isyanda 7 kız çocuğu yaralanmıştı. Cezaevlerinde özellikle siyasi tutsaklara yönelik darp, tehdit, hakaret ve insanlık dışı uygulamalar had safhaya varırken, duruma karşı çıkan tutsaklara hücre cezası ve iletişim cezası veriliyor.

Ters kelepçe, 12 gün hücre!

Bunun en son örneği de Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’nde yaşandı.Tarsus’tan Hatay Çocuk Cezaevi’ne, buradan da Sincan’a sürgün edilen 17 yaşındaki S., gardiyanlar tarafındanmaruz bırakıldığı işkenceyi mektup aracılığıyla avukatlarına iletti. Mektubunda cezaevi yönetiminin keyfi uygulamalarına değinen S, gardiyanlar tarafından iki gün boyunca ters kelepçe ile işkenceye maruz kaldıklarını ve 12 gün hücre cezası aldıklarını aktardı.

‘Hazır ol’da bekletiliyorlar

Mektubunda, gardiyanların kendilerine “Kalkın karşımızda hazır olda duracaksınız” dediğini aktaran S., “Gittiğim günden beri keyfi uygulamalar had safhadaydı. Siyasi tutsak olduğumuzdan dolayı yoğun baskılar vardı. Biz koğuşta iki kişiydik. Sayıma geldiklerinde ortak alanda oturuyorduk bize, ‘Kalkın karşımızda ‘hazır ol’da duracaksınız’ deniliyordu. Gösterdiğim tepkiye karşılık tutanak tutuldu ve beş gün hücre cezası verildi” diye belirtti.

Askerlerden çocuklara ‘terörist’ işkencesi

S., kaleme aldığı mektubun devamında, askerlerin kendilerine ‘terörist’ diyerek yaptıkları işkenceleri şöyle aktardı:

“Benle arkadaşım radyo diniyorduk, birden diğer taraftan çığlık sesleri geldi. Hepimiz birbirimizi görebilecek konumdaydık. Ben arkadaşa ‘Ne oldu bakabilir misin?’ diye sordum. Arkadaşım gitti aradan 10-15 dakika geçti giden arkadaşın da çığlık sesleri gelmeye başladı. Bu sefer ben bakmaya gittim. Gittiğimde arkadaşım ağlıyordu, onu sakinleştirmeye çalıştım ‘Ne oluyor?’ dedim. ‘Asker küfür ediyor’ dedi. Askerler de sürekli devriye geziyorlardı. Ben askere tepki göstererek, ‘Sen arkadaşıma nasıl küfredersin’ dedim. Bana, ‘Lan siz terörist değil misiniz?’ dedi. Ben de duruma tepki gösterince bu sefer bana küfür ve hakaret etmeye başladı.”

Kamerasız odada işkence

Daha sonra gardiyanların koğuşa değişik bir kıyafet giyerek geldiğini ve ters kelepçeyle iki gün tutuklarını aktaran S., “Bizleri yerden sürükleyerek kamerasız odaya götürdüler. İki gün boyunca ters kelepçeli bir şekilde işkenceye maruz kaldık. Bu sırada da sürekli hakaret ve tehdit ediyorlardı. Hem işkence yapıldı hem de 12 gün hücre cezası verildi” dedi.

Olmayan şeyler tutanağa yazıldı

Suçlu gibi gösterildiklerini belirten S., “Tutanakta suçluymuşuz gibi gösterdiler. Hiç söylemediğimiz, yaşanmamış şeyler tutanakta geçiyordu. Daha sonra darp raporu aldık, suç duyurusunda bulunduk” diye aktardı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: