CHP: Hapishanelerde yangın, doğal afetlere yönelik tatbikatlar hangi dillerde yapılmaktadır?

06.02.2017 / Bianet

CHP’li Adıgüzel: Cezaevinde Yangın Tatbikatları Hangi Dillerde Yapılıyor?

İstanbul Milletvekili Adıgüzel, Adana Cezaevi’nde iki çocuğun ölümüne yol açan yangının çocuklar tarafından cezaevi koşullarına karşı çıkarıldığı iddialarına ve Şakran Cezaevi’ndeki Türkçe bilmeyen çocukların iletişim sorununa dikkat çekti.

CHP İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel çocuk cezaevlerinde yaşanan hak ihlalleriyle ilgili olarak “Devlet, koruması ve denetimi altındaki çocukların güvenliğini sağlamak zorundadır. Cezaevlerinde yaşanan ölümlerden ve çocuk hakkı ihlallerinden, en başta çocukları her türlü şiddet ve istismardan korumakla yükümlü Adalet Bakanlığı sorumludur” dedi.

Adıgüzel konuyu soru önergesiyle Meclis’e taşıdı.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın yanıtlanması istemiyle verilen önergede, Adana E Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu’ndaki çocuk koğuşunda çıkan yangında iki çocuğun hayatını kaybettiğine ve Şakran Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’ndaki çocukların darp edildiğine yönelik avukatlar tarafından dile getirilen iddialara yer verildi.

Bu hak ihlallerinin aydınlatılması gerektiği ifade edildi.

Adana’da iki çocuğun ölümüne yol açan yangınla ilgili soruşturmayı sordu ve yangın tatbikatlarının hangi dillerde yapıldığının da yanıtlanmasını istedi.

“Adana E Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu’nda çıkan ve iki çocuğun hayatını kaybetmesine neden olan yangına ilişkin yürütülen soruşturma hangi aşamadadır?

“Yangın, doğal afet gibi durumlara ilişkin bir afet planı bulunmakta mıdır?

“Yabancı uyruklu tutuklu/hükümlülerinde olduğu göz önünde bulundurulduğunda bu tatbikatlar hangi dillerde yapılmaktadır?”

TIKLAYIN – HDP: ÇOCUK TUTUKLULARI KOĞUŞU YAKMA NOKTASINA GETİREN NEDİR?

Yangının nedeni

Adıgüzel’in dikkat çektiği noktalardan biri de çocukların cezaevi koşullarının kötülüğü nedeniyle yangın çıkardığı iddiasıydı. Önergede İl İnsan Hakları Kurulu’nun inceleme yapıp yapmadığı soruldu.

“Yangının koğuş değiştirmek isteyen çocuk mahkûmlar tarafından, cezaevi koşulları nedeniyle yangın çıkarıldığı iddia edilmektedir.

“Bu iddialar çerçevesinde, düzenli olarak kurumları denetleme yükümlülüğü bulunan Adana Cezaevi İzleme Kurulu ve Adana İl İnsan Hakları Kurulu hangi aralıklarla kurumda incelemeler yapmıştır ve bu incelemelerde çocuklarla görüşmeler yapılmış mıdır?

“Cezaevlerindeki çocukların güvenliğinden sorumlu cezaevi idaresine ilişkin adli ve idari soruşturma yürütülmekte midir?”

Önergede “çocukların yaşayabileceği travmanın gözardı edilerek yangında yaralanan çocukların tekrardan aynı cezaevine gönderildiği doğru mudur dendi.

TIKLAYIN – HDP: ŞAKRAN CEZAEVİNDEKİ İŞKENCE İDDİALARI SORUŞTURULUYOR MU?

Türkçe bilmeyen mahpus çocuklar

Yanıt istenen bir diğer konu da Şakran Cezaevi’nde kalan çocuklarla ilgiliydi. Mahpus çocukların ayrımcılığa uğradığı yönündeki bilgiler üzerine ne yapıldığı önergedeki sorular arasında yer aldı.

Şakran’daki Türkçe bilmeyen çocukların iletişim sorunu da vurgulandı.

“İzmir Şakran Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda kalan çocukların ‘Kürtçe konuşmak yasak’ denilerek ayrımcılığa ve şiddete maruz kaldığına ilişkin avukatlar tarafından dile getirilen iddialara yönelik çocuklara karşı disiplin soruşturmasının başlatıldığı doğru mudur? Eğer doğru ise hangi gerekçelerle çocuklara disiplin soruşturması açılmıştır?

“İzmir’de yaşanan olaya ilişkin kamera kayıtları incelenmiş midir?

“Cezaevi görevlilerine adli veya idari soruşturma açılmış mıdır? Açılmış ise soruşturma hangi aşamadadır?

“Şakran Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda Türkçe bilmeyen çocuklar, hapishane görevlileri ve akranları ile yaşadığı iletişim sorunu nasıl çözülmektedir? (YY)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: