HDP: Şakran Hapishanesindeki İşkence İddiaları Soruşturuluyor mu?”

27.01.2017 – Bianet

HDP: Şakran Cezaevindeki İşkence İddiaları Soruşturuluyor mu?

HDP Milletvekili Besime Konca, Adalet Bakanı Bozdağ’a İzmir Şakran Cezaevi’nde çocuk mahpuslara işkence iddialarını ve soruşturma açılıp açılmadığını sordu.
aliağa şakran

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Siirt Milletvekili Besime Konca, Adalet Bakanı Bozdağ’a İzmir Aliağa – Şakran Çocuk Kapalı Cezaevinde altı çocuğun uğradığı hak ihlallerini sordu.

Konca verdiği soru önergesinde, “yaşları 15 ila 17 arasında değişen 6 çocuğun, ters kelepçe takılarak, ağır şekilde darp edilmek suretiyle fiziki işkence, ırkçı ve cinsiyetçi hakaretler ve ‘bundan sonra sizin için çok daha kötü olacak’ şeklindeki tehdit söylemleriyle ile ağır psikolojik işkence gördüklerine dair kendileriyle görüşen avukatlarının beyanlarını” hatırlattı.

Konca 30 Aralık 2016’da çocuk tutuklularla görüşen avukatların beyanlarında şunları anlattığını ifade etti.

“Rutin arama esnasında gardiyanlar, iki Kobane’li çocuğun kendi aralarında Kürtçe konuşması üzerine, ‘Burası Türkiye Cumhuriyeti, burada Kürtçe konuşmak yasak’ diyerek çocukları ırkçı ve cinsiyetçi hakaretlerle tartaklamışlardır.

“Diğer çocukların, iki Kobane’li çocuğun Türkçe bilmediklerini belirtmesi üzerine, olay cezaevi idaresine taşınmış, ardından cezaevi müdürü, 50 gardiyan eşliğinde 6 çocuk tutuklunun bulunduğu koğuşa gelmiştir.

“6 çocuk tutuklu burada gardiyanlar tarafından kameraların bulunmadığı hücrelere götürülmüştür. Elleri ve ayakları bağlanan çocuklar burada 20 dakika boyunca aralıksız olarak ağır şekilde darp edilerek fiziki işkence ve psikolojik işkence görmüşlerdir.

“Ters kelepçelenerek 3 saat boyunca hücrede bekletilen çocuklar hakkında, yaşadıkları ağır mağduriyet yetmezmiş gibi üzerine disiplin soruşturması başlatılmış olup, 6 çocuğa 5 gün hücre cezası ve 15 gün etkinliklerden mahrum bırakılma cezası verilmiştir.

“Savunma için heyet karşısına çıkarılan çocuklara, cezaevi idaresi tarafından ‘Bundan sonra sizin için her şey çok daha kötü olacak. Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak’ şeklindeki tehdit söylemlerine maruz kalmışlardır.”

Sorular

Konca söz edilen altı çocuğun mağduriyetinin giderilmesi gerekliliğini de belirtti. “Bu ülkenin adalet bakanı olarak başta sizin sorumluluğunuz altındadır.”

Önergede bu konuda ve olayda sorumluluğu bulunanlar hakkında inceleme ve soruşturma yapılıp yapılmadığı soruldu.

Çocuklara hücre cezası ve etkinliklerden men şeklinde disiplin cezası verilmesinin gerekçelerinin açıklanması istendi.

Önergede Türkçe bilmeyen çocuklar da yer aldı.

“Şakran Kapalı Çocuk Cezaevi’nde Türkçe bilmeyen çocuk mahpusların hapishane görevlileri ve akranları ile yaşadıkları iletişim sorunu nasıl giderilmektedir? Kuruma tercüman atanması planlanmakta mıdır?” (YY)
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: