“HDP: Çocuk tutukluları koğuşu yakma noktasına getiren nedir?”

Bianet / 27.01.2017

HDP: Çocuk Tutukluları Koğuşu Yakma Noktasına Getiren Nedir?

HDP’li Danış Beştaş Adana’da cezaevinde çocukların hayatını kaybetmesine neden olan yangına dair Adalet Bakanına sordu: Yangının çıkış nedenleri ve çocukların yaşamına mal olan uygulamalar hakkında çalışmalar yürütecek misiniz?
cezaevinde-bin-686-cocuk-mahkum

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş Adana’da cezaevinde çıkan ve iki çocuğun hayatını kaybettiği yangını Meclis’e taşıdı.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Danış Beştaş hayatını kaybedenler dahil altı çocuğun hastaneye kaldırıldığını hatırlattı.

“18 Ocak 2017 tarihinde Adana E Tipi Kapalı Cezaevi çocuk koğuşunda çıkan yangın neticesinde 6 çocuk durumu ağır vaziyette hastaneye kaldırılmıştı. Durumu ağır olan çocuklardan 17 yaşındaki Muhammet Erdoğan olaydan 2 gün sonra yaşamını yitirirken ardından 17 yaşındaki Ferhat Kaya da yaşamını yitirmiştir. Zehirlenen diğer bir çocuğun da yoğun bakımdaki tedavisinin devam ettiği bilinmektedir.”

Sorular

Önergede şu sorulara yanıt verilmesi istendi.

* Yangının çıkış sebebine ilişkin soruşturma tamamlanmış mıdır? Elde edilen bulgular nelerdir?

* Yangında sorumluluğu bulunanlar tespit edilmiş midir?

Sorumlular

* Cezaevi yangınına ilişkin sorumluluğu bulunanlardan tutuklanan olmuş mudur?

* Cezaevi yangınında sorumluluğu bulunanlardan açığa alınan personel var mıdır?

* Cezaevi idaresi mahpusların can güvenliğinin sağlanması noktasında neden gerekli tedbirleri almamıştır? Yangının çıktığı koğuşta yanıcı maddelerin bulunmasına ilişkin idari soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatıldıysa soruşturma hangi aşamadadır?

Tedbir alındı mı?

* Bundan 5 yıl önce Ceyhan Cezaevinde çıkan yangında da çocuklar yaşamını yitirmiş olup bu bağlamda cezaevlerinde yangına ilişkin gerekli tedbirlerin alınmama sebebi nedir?

* Bahse konu cezaevi yangınında idari sorumluluğun çerçevesi yalnızca yangını söndürmek ve çocukları hastaneye götürmek midir? Yangının çıkış nedenleri ve çocukların yaşamına mal olan uygulamalar hakkında çalışmalar yürütülmesi gündeminizde olacak mıdır?

Koşullar

* Çocuk tutukluları koğuşu yakma noktasına getiren cezaevi uygulamaları nelerdir? Bunlara dair çalışmalar yürütülmesi gündeminizde olacak mıdır?

* Uluslararası hukuk çerçevesinde çocuklar için tutukluluğun uygun ve gerekli bir yöntem olmadığından hareketle çocuklar için tutukluluğun kaldırılarak onarıcı tedbirler getirilmesi gündeminizde olacak mıdır? (YY)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: