Açlık grevindeki çocuklardan H.İ. İzmir’e istemi dışında sevk edildi!

28.12.2016 – Dihaber

Açlık grevindeki çocuklardan H.İ. İzmir’e sevk edildi

aliağa şakran

İSTANBUL – Maltepe Çocuk Cezaevi’ndeki hak ihlalleri ve tecride karşı 20 gündür açlık grevi eyleminde olan çocuklardan H.İ., Şakran Cezaevi’ne sevk edildi.

İstanbul Maltepe Çocuk Cezaevi’nde bulunan tutuklu çocuklar H. İ. ve M.A., tecrit ve cezaevindeki kötü koşullara karşı başlattıkları açlık grevi 20’inci gününü geride bıraktı. Grevdeki çocuklardan H.İ., İzmir Şakran Cezaevi’ne gönderildi. M.A. ise Maltepe Cezaevi’nde eylemini sürdürdüğü belirtildi.

Açlık grevindeki çocukların durumu ile ilgili bilgi veren avukat Günay Dağ, grevdeki çocukların her gün saldırı ve işkenceye maruz kaldıklarını belirterek,
Verilen önergeyle Adalet Bakanlığı’na sorulan H.İ. için Bakan Bekir Bozdağ’ın işkence iddialarını ret ederek, “H.İ.’nin kendine zarar verdiği” yanıtı verdiğini hatırlattı. Dağ, iddiaları ret eden bakanlığın sarf ettiği sözlerin işkenceyi savunduğunu söyledi. Dağ, ayrıca müvekkilli H.İ.’nin Şakran Cezaevi’ne sevk edildiğini aktardı.

‘YASADIŞI BİR UYGULAMA SÖZ KONUSU’

Müvekkillerinin günde sadece bir saat havalandırılmaya çıkarıldıklarını dile getiren Dağ, günde 1 saat havalandırmanın sadece “ağırlaştırılmış hapis” cezası alan hükümlüler ile hücre cezası verilen tutuklular için uygulanan bir uygulama olduğunu ifade etti. Dağ, müvekkillerinin yasadışı bir uygulama ile karşı karşıya kaldığını kaydetti.

Öte yandan Cuma günü Maltepe Cezaevi’ne giden avukatlar, kurum müdürü ve yetkililerle görüşmek istedi. Ancak avukatların bu talebi, başsavcılığın artık kurum müdürlerinin ya da yetkililerinin avukatlarla bu şekilde görüşmeyeceği yönünde talimatının söz konusu olduğu belirtilerek ret edildi.

Daha önce de müvekkilini görmek üzere cezaevine giden Dağ, gardiyanlar tarafından darp edilmişti. Dağ, daha sonra konu ile ilgili suç duyurusunda bulunmuştu.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: