Maltepe Çocuk Hapishanesinde 2 çocuk 18 gündür açlık grevinde!

26.12.2016 – Özgürlükçü Demokrasi

Çocukların açlık grevi 18’inci gününde

Maltepe Çocuk Cezaevi’nde tutuklu bulunan H.İ. ve M.A. adlı çocukların cezaevi idaresinin hak ihlalleri ve keyfi uygulamalarına karşı başlattığı açlık grevi 18’inci gününde. Çocukları ziyaeret eden Avukat Günay Dağ, cezaevinin tamamında hak ihlallerinin söz konusu olduğunu ve çocukların sistematik işkenceye maruz kaldığını söyledi.

Featured Image -- 1101

Ayaklarından ve ellerinden kelepçelenerek “süngerli hücre” denilen odalara konulan H.İ. ve M.A., cezaevi yönetiminin keyfi uygulamalarına maruz bırakılıyor. Cezaevi koşullarında en temel haklarının karşılanmamasına tepki gösteren ve bu yüzden açlık grevi başlatan çocuklar, talepleri karşılanıncaya ve cezaevi yönetimi keyfi uygulamalarına son verinceye kadar da açlık grevini sürdürmekte kararlı.

Çocuklar tecritte tutuluyor

Maltepe Çocuk Cezaevi’nde açlık grevinde olan çocukları ziyaret eden ve cezaevinde yaşanan hak ihlallerine dair gözlemlerini aktaran avukat Günay Dağ, açlık grevindeki müvekkillerinin durumuna ilişkin bilgi verdi. Cezaevinden hastaneye sevk işlemleri sırasında müvekkillerinin ring aracında kelepçeli işkenceye maruz kaldığını belirten Dağ, tecrit altında tutulan müvekkillerine dönük sistematik işkencenin söz konusu olduğunu kaydetti.

Kamuoyuna duyarlılık çağrısı

Yaşananlara dair Adalet Bakanlığı’na soru önergesi verildiğini dile getiren Dağ, bakanlıktan her defasında cezaevinde işkence yaşanmadığı yönünde geri dönüş aldıklarını söyledi. Dağ, müvekkillerine dönük yapılan saldırıları kabul etmediklerini ve yaşanan her işkence sonrası cezaevi yönetimi hakkında suç duyurusunda bulundukları bilgisini verdi. Hukukçular olarak yaşanan hak ihlallerinin takipçisi olduklarını aktaran Dağ, duyarlılık oluşturulması noktasında da kamuoyunu bilgilendirdiklerini ifade etti. Öte yandan yaşanan hukuksuzluğun sadece kendi müvekkillerine yapılmadığını dile getiren Dağ, Maltepe Çocuk Cezaevi’nin tamamında keyfi hak ihlallerinin yaşandığını belirterek, çocuk cezaevinin durumuna dikkat çekti.

İSTANBUL

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: