Hapishanelerde 1752 tutuklu, 831 çocuk var

24.10.2016 – Bianet

Bozdağ: Cezaevlerinde 1752 Tutuklu, 831 Hükümlü Çocuk Var

Adalet Bakanı Bozdağ bugün itibariyle 476 çocuğun hapishanelerde annelerinin yanında kaldığını söyledi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, şu an itibariyle cezaevlerinde 1752 tutuklu, 831 hükümlü çocuk bulunduğunu, hükümlü veya tutuklu annesinin yanında, cezaevinde kalan çocuk sayısının ise 476 olduğunu bildirdi.

TIKLAYIN – ÇOCUKLARIYLA HAPSEDİLEN ANNELER İÇİN ÇÖZÜM ÇAĞRISI

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Özkan’ın TBMM Başkanlığı’na verdiği Şırnak T Tipi Cezaevi’nde işkence iddialarına ilişkin soru önergesine yazılı cevap veren Bozdağ, cezaevlerindeki çocukların, ulusal ve uluslararası mevzuatta belirtildiği üzere özel önlem ve öncelik taşıyan hassas gruplar olarak tanımlandığına dikkati çekti ve eylemlerin “çocuğun yüksek yararı” ilkesine uygun olarak yürütüldüğünü söyledi.

TIKLAYIN – ÜÇ YAŞINDA CEZAEVİNDE, OYUNCAĞI “TOMA”

“İşkence yok”

Bozdağ, HDP Muş Milletvekili Burcu Çelik Özkan tarafından gündeme getirilen Şırnak Cezaevi’nde işkence yapıldığı iddialarını da yalanladı.

Yapılan araştırmalar neticesinde adı geçen tutuklunun Şırnak T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda mevzuat hükümlerine uygun bir odada barındırıldığını, Şırnak Devlet Hastanesi tarafından verilen raporlarda herhangi bir darp, yaralama, elektriğe tutulma ve cinsel istismara ilişkin bir bulguya saptanmadığını açıkladı.

Bozdağ, Şırnak Ceza İnfaz Kurumu’nun 4681 sayılı Kanun kapsamında tutukevleri izleme kurulları tarafından düzenli olarak ziyaret edildiğini, izleme kurulları tarafından hazırlanan raporların TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanlığı’na, Adalet Komisyonu’na, Meclis’te grubu bulunan siyasi parti başkanlıklarına gönderildiğini ifade etti.

TIKLAYIN – ÇOCUK CEZAEVLERİ KAPATILSIN GİRİŞİMİ: ŞIRNAK’TAKİ HAPİSHANEDE NELER OLUYOR?

Soru önergesi

HDP’li Milletvekili Burcu Çelik Özkan, 23 Şubat 2016’da verdiği soru önergesinde, Şırnak T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda tutuklu bulunan 14 yaşındaki R.D.’nin durumuna dikkat çekmişti.

R.D.’nin koğuşunda her gün farklı çocuklar tarafından dövüldüğünü, kafasının demirlere vurulmak suretiyle 5-6 kez bayıltıldığını, tecavüz edilmekle ve elektrik verilmekle tehdit edildiğini, hakarete maruz kaldığını, maruz kaldığı şiddeti korkudan söyleyemediğini ve mevzuat hükümlerine uygun olmayan bir odada tutulduğunu belirtmişti. (YY)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: