HDP: “Adalet Bakanlığı’na göre hapishaneler güllük gülistanlık”

11.10.2016 / Jin Haber Ajansı

Adalet Bakanlığına göre ‘cezaevlerinde sorun yok’!

ANKARA – HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş, geçen ocak ayında Adalet Bakanına verilen Sincan Çocuk Cezaevi’nde çocuklara yönelik işkence, kötü muamele ve çıplak arama uygulamasına dair soru önergelerine “cezaevlerinde bir sorun olmadığı” yönünde cevap verildiğini bildirdi. Meral, “Adalet Bakanlığına göre cezaevleri güllük gülistanlık” diyerek tepki gösterdi.

HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş, geçen ocak ayında Adalet Bakanına verilen Sincan Çocuk Cezaevi’nde çocuklara yönelik işkence, kötü muamele, hijyen koşullarının yerine getirilmemesi, çocukların maruz kaldığı sağlıksız koşullar, çıplak arama uygulamasına dair soru önergelerine verilen cevabı açıkladı. “Adalet Bakanlığına göre cezaevleri güllük gülistanlık” diye tepki gösteren Meral, Adalet Bakanlığına göre Türkiye cezaevlerinde “işkenceye sıfır tolerans” politikası hayata geçirildiğini ve hasta hükümlü ve tutukluların tedavilerini getirildiğini belirtti. Adalet Bakanlığının konuya ilişkin cevaplarını değerlendiren Meral, “Adalet Bakanlığına göre, yapılan aramalarda aranan kişilerin ‘küçük düşürülmemesi’ne önem verilmekte; ‘çocuğun yüksek yararı’ ilkesi çerçevesinde çocukların bireysel gelişimlerine uygun, çocukların eğitimleri ve meslek edinmelerine ilişkin çalışmalar yürütülmektedir” dedi.

Sorulara ve sorunlara cevap yok!

Meral, Bakanlığın cezaevlerindeki sorunları görmezden gelen cevabına ilişkin şöyle tepki gösterdi: “Oysa bilindiği üzere Türkiye cezaevlerinde “çıplak arama” uygulamasının meşru bir uygulamaya dönüşmesi; aşırı kalabalık koğuşların yaşamaya uygun olmaması; sağlıksız ve içerisinde her türlü maddenin yer aldığı, diyetlere uygun olmayan yiyecekler verilmesi ve öğün azlığı; temizlik için yeterli su verilmemesi; süreli yayınlara izin verilmemesi; işkence ve kötü muamele uygulamaları neredeyse tüm ülke cezaevlerinin acı gerçekliğine dönüşmüş durumdadır. Her gün farklı cezaevlerinden işkence ve kötü muamele uygulamaları ve hasta tutsakların tedavilerinin gerçekleştirilmemesi başta olmak üzere türlü sorunlar aktarılmaktadır. Ancak buna karşın soru önergelerine rutin bir biçimde izah ettiğimiz doğrultuda yanıtlar verilmektedir.”

(sy)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: