HDP, Şırnak T Tipi Hapishanesindeki yangına dair önerge verdi!

06.10..2016 – Bianet

HDP’li Çelik Özkan: Şırnak Cezaevi’nde Uyuz Olan Çocuklar Tedavi Edilmedi

HDP Muş Milletvekili Burcu Çelik Özkan Şırnak’taki cezaevinde çıkan ve iki çocuğun ölümüne neden olan yangınla ilgili soru önergesinde, çocuk koğuşunda uyuz salgını olduğu ve çocukların tedavi edilmediği için yangın çıkardığı bilgisine yer verdi.

sirnak

HDP Muş Milletvekili Burcu Çelik Özkan 28 Eylül’de Şırnak Cezaevi çocuk koğuşunda çıkan ve iki çocuğun ölümüyle sonuçlanan yangınla ilgili Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Önergede yangının nedeni ile ilgili açıklama yapılmadığına dikkat çekildi ve tutuklu ve hükümlülerle görüşen avukatların şu bilgileri kamuoyuyla paylaştığı anlatıldı.

“Çocuk koğuşunda kötü koşullar nedeniyle uyuz salgını baş göstermiş. Çocuklardan ikisi de bu salgın nedeniyle hastalanmış.

“Çocuklardan ikisi bu salgın nedeniyle yeni tutuklananların ilk önce kaldığı hücre tipi koğuşa tedavi edilmek üzere bir nevi karantinaya alınmış. Burada uzun süre kalmalarına rağmen herhangi bir şekilde revire veyahut kendi koğuşlarına alınmıyorlar.

“Çocuklar ısrarla görevlilere buradan çıkmak istediklerini söylemelerine rağmen çıkarılmıyorlar ve tedavi de edilmiyorlar.

“En son olay akşamı ranzaları kapıya dayayıp buna tepki olarak odayı ve kendilerini yakıyorlar.

“16 yaşındaki çocuk hayatını kaybederken diğeri de ağır yaralı iken kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

“Çocuk koğuşundaki şartların değiştirilmemesi, sağlık sorunlarının devam etmesinden dolayı koğuşlarda kalan diğer tutuklu ve hükümlüler bu uygulamalara tepki olarak açlık grevine başladı.

“Cezaevi koşulları özellikle son dönem tutuklamalarla beraber korkunç boyutlara ulaşmış.”

TIKLAYIN – ÇOCUK CEZAEVLERİ SİVİL DENETİME AÇILMALI

Sorular

Önergede şu sorulara yer verildi.

*Şırnak T Tipi Cezaevinde 28 Eylül 2016 tarihinde çıkan yangının çıkma sebebi nedir?

*Yangının çıkma nedeni ile ilgili basına yansıyan teknik bir arıza iddiası doğrulanmış mıdır? Doğru ise konu ile ilgili ihmali olanlar hakkında bir işlem başlatılmış mıdır?

*Yangının çıkma nedeni ile ilgili basına yansıyan tutuklu ve hükümlülerin isyan çıkardıkları iddiaları doğru mudur? Doğru ise isyan gerekçeleri nedir?

*Yangın ile ilgili cezaevi yönetiminin herhangi bir ihmali söz konusu mudur? Konu ile ilgili başlatılan bir soruşturma var mıdır?

*Konu ile ilgili yangın gününe ait kamera kayıtları incelenmiş midir?

*Yangın nedeniyle yaşamını yitiren tutuklu ve hükümlüler kimlerdir?

*Yangın nedeniyle tedavi altında olan tutuklu ve hükümlü var mıdır?

*Yaşamını yitiren tutuklu ve hükümlülerin hücrede olma gerekçeleri nedir?

*Yaşamını yitiren tutuklu ve hükümlülerin uyuz hastalığından kaynaklı karantinaya alınıp, tedavilerinin yapılmadığı iddiaları doğru mudur? Bu iddialar ile ilgili herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır?

*Söz konusu yangın ile ilgili inceleme yapmak amacıyla bağımsız heyetler inceleme başvurusunda bulunmuş mudur? Bağımsız heyetlerin inceleme talebinin sonucu nedir?

TIKLAYIN – SES: YENİ ÇOCUK CEZAEVLERİ DEĞİL, NİTELİKLİ ÇOCUK POLİTİKASI GEREKLİ

Bakanlığa çağrı

Çocuk Cezaevleri Kapatılsın Girişimi cezaevindeki yangın sonrası, 30 Eylül’de, Adalet Bakanlığı’nı nitelikli çocuk politikaları üretmek için ortak çalışmaya çağırmış, bağımsız kurullar kurulmasını istemişti.

“Bağımsız mekanizmalar kurulduğu takdirde imzacı kişi ve örgütler olarak ortak çalışmaya gönüllüyüz. Yeni çocuk hapishaneleri açmayı hedefleyen Adalet Bakanlığı’nı bu konuyu tartışmak ve nitelikli çocuk politikaları üretmek için yeniden ortak çalışmaya çağırdığımızı kamuoyuna duyururuz.”

CHP Milletvekili Tanrıkulu da Şırnak T Tipi Cezaevi’nde çıkan yangın hakkındaki isyan ve cezaevi yönetiminin ihmali iddiaları için soru önergesivermişti. (YY)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: