Tarsus’ta yeni çocuk hapishanesi açılıyor!

27.09.2016 – tarsushaber

Tarsus’a bağlı Alifaki mahallesi’nde yer alan ve inşaatına 2.5 yıl önce başlanan Tarsus Ceza İnfaz Kurumu Kampus Cezaevi inşaatının büyük oranda tamamlandığı kaydedildi.
Tarsus Kampüs Cezaevi İnşaatında Sona Gelindi
 Tarsus’a bağlı Alifaki mahallesi’nde yer alan ve inşaatına 11 Temmuz 2013 tarihinde başlanan Tarsus Ceza İnfaz Kurumu Kampus Cezaevi inşaatının büyük oranda tamamlandığı kaydedildi.

110 Milyon 880 Bin TL + KDV ihale bedeliyle inşaatına başlanan ve önümüzdeki birkaç ay içerisinde bitirilmesi hedeflenen cezaevi, bittiği zaman Türkiye’nin en büyük cezaevleri arasına girecek.

İçerisinde farklı kategorilerde cezaevlerinin yer aldığı kampüs de lojmanlar ve bazı sosyal tesislerde yer alacak.

Tarsus’un ova bölgesinde yeni bir yerleşim yeri olarak ortaya çıkan Ceza İnfaz Kurumu Kampus Cezaevi faaliyete girdiğinde hem bölgeye, hem de kent ekonomisine katkı sağlayacak. 2500 personelin çalışacağı kampüs cezaevinde yaklaşık 8 bin mahkumun kalması planlanıyor.

Alifakı sınırları içerisindeki 400 dönümlük devasa alana kurulan cezaevi Adalet Bakanlığı bünyesinde TOKİ tarafından yaptırıldı. Yüzlerce işçinin çalıştığı cezaevi inşaat bittiğinde 150 m2 kapalı alana sahip olacak.

110 milyon 880 bin TL’ye ihale edilen Tarsus Ceza İnfaz Kurumu Kampus Cezaevi, başta Tarsus, Mersin ve Adana olmak üzere bölgenin diğer il’lerinden gelecek mahkumları alabilecek.

Tesis içinde içerisinde bir adet kadın ceza infaz kurumu, bir adet çocuk cezaevi, bir adet tarım ceza infaz kurumu, 3 adet T tipi ceza infaz kurumu, idari ve sosyal tesisler, tarım cezaevi, iş yurdu müdürlüğü, kadın cezaevi için kreş, çarşı binası, sağlık ocağı, jandarma binası, T tipi ziyaretçi binası, çok amaçlı salon, hizmet binaları yer alıyor.

Yeni cezaevinde ayrıca tarım, tekstil, temizlik gibi çok sayıda değişik alanda üretime yönelik işlevler hayata geçilecek. Tarım teknoparkı olarak bilinen organik tarımsal üretim yapılacak ve söz konusu üretim merkezlerinde hükümlüler çalıştırılacak. Tarım Cezaevi İş Yurdu Müdürlüğü’nde çalışmalarıyla tutuklu ve mahkumlar üretime katkı yaparak, kendi ekonomilerine katkı sağladıkları gibi meslek sahibi de olarak toplumsal yaşama kazandırılmaları sağlanacak.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: