Mersin’de 44 çocuğa toplam 924 yıl hapis istemi!

27.05.2016 – Dicle Haber Ajansı

Polis ifadesi ile 44 çocuğa 924 yıl hapis istendi

510

MERSİN (DİHA) – Mersin’de 14 ile 15 Şubat tarihlerinde yapılan operasyonlar esnasında evlerinin önünde oyun oynarken gözaltına alınan 45 çocuktan 44’ü hakkında hazırlanan iddianame Mersin 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Polisin çocukları hangi sokakta gözaltına aldığı dışında hiç bir emarenin olmadığı iddianamede, yaşları 13 ile 17 arasında değişen 44 çocuk için toplam 924 yıl hapis cezası istendi.

Mersin’in birçok mahallesine 14 ve 15 Şubat tarihinde operasyon düzenleyen polis, evlerin önünde oyun oynayan 45 çocuğu gözaltına almıştı.Darp edilerek gözaltına alınan 45 çocuktan 1’i emniyetteki işlemlerinin ardından serbest bırakılırken, 44’ü ise tutuklanma talebiyle sevk edildiği mahkeme tarafından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından çocuklarla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında hazırlanan iddianame Mersin 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. “Örgüt üyesi olmak”, “Tehlikeli maddeleri izinsiz bulundurma ve el değiştirme” ile “2911 sayılı gösteri ve yürüyüş kanuna muhalefet etmek” iddialarıyla açılan davanın ilk duruşması 21 Haziran’da görülecek.

Sokakta oyun oynamanın bedeli 21 yıl hapis cezası!

Sadece polisin ifadelerine dayandırılarak hazırlanan 15 sayfalık iddianamede çocukların katıldığı eylemin belirtilmemesi dikkat çekti. Çocukların sadece hangi sokak ve mahallede alındıklarına yer verilen iddianamede, çocukların sokakta bulunması ise PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın Türkiye’ye getirilişinin 18’inci yıldönümü dolayısıyla eylem hazırlığında olduğu yorumu yapıldı. Hiç bir delilin yer almadığı iddianamede savcı, yaşları 13 ile 17 arasında değişen 44 çocuğa ayrı ayrı 21 yıl ceza verilmesi talebinde bulundu.

‘Eylem ihtimaline karşı toplanan çocuklar…’

Çocuklara yönelik sadece polis beyanları üzerinden hazırlanan iddianameyi değerlendiren çocukların avukatlarından Serap Angay, çocukların “örgüt üyesi olmak” ile suçlanmasının hem Yargıtay hem de hukuk açısından belli nitelikler taşıması gerektiğini belirtti. Çocukların “örgüt üyesi” olması için eğitim almış olması ve kod adı kullanması gerektiğini fakat bu unsurların hiçbirinin mevcut olmadığını ifade eden Angay, “Sadece ve sadece o gün eylem olacak diyerek alınan çocuklara bu maddeyi yüklemek hukuka uygun değil” şeklinde konuştu.

Dosyada ne mobese kaydının ne de fotoğrafların olduğunun altını çizen Angay, şöyle devam etti: “ Bu konuda diyebilecek bir söz kalmadı artık. Bizim için standart bir hale gelmiş durumda. Kişilerin beyanına dayanarak savcıların hazırladığı davalar her gün önümüze gelir durumda.” Angay, bu davaların ne hukuka ne de Avrupa İnsan Hakları’na uygun olmadığını söyleydi.

‘Annesinin terliğiyle gözaltına alındı’

Gözaltı sürecinde çocukların maruz kaldıkları baskı nedeniyle psikolojilerinin bozulduğunu ve ailelerinde bu durumdan etkilendiğini dile getiren Angay, nezarethanede maruz kalınan psikolojik nedeniyle bir çocuğun altına kaçırdığını aktardı. Bir çocuğun ise ayağında annesinin terliği ile gözaltına alındığını kaydeden Angay, ekmek almaya giderken gözaltına alınan çocuğun sorgu hakimliğinde serbest bırakıldığında gidip hakimin elini öpmek istediğini söyledi. Angay, “Böyle küçük yaşlarda ve hiçbir alakası olmayan çocukların bu şekilde cezalandırılmak istenilmesi hiçbir hukuka uygun değil” dedi.

(ba/st/pu)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: