HDP: Adana’daki çocuklar neden sevk edildiler?

23.05.2016 – Bianet

HDP’den Kürkçüler’deki Çocuk Mahpuslar için Soru Önergesi

Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, Adana Kürkçüler Cezaevi’nde çocuk mahpusların maruz kaldığı hak ihlalleriyle ilgili olarak Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın cevaplaması için soru önergesi verdi.

HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, Adana Kürkçüler Cezaevi’nde çocuk mahpusların maruz kaldığı hak ihlallerini soru önergesiyle Meclis gündemine soktu.

Danış Beştaş önergesinde 19 Mayıs’ta 40 çocuğun işkence gördüğünü, 21 Mayıs’ta da çeşitli cezaevlerine sürgün edildikleri iddialarından bahsetti ve hak ihlalleri karşısında ne gibi tedbirler alındığını sordu.

İHD çocuklarla görüştürülmedi

“Aktarılan bilgilere göre; 19 Mayıs günü yapılan açık görüş sırasında Y.D. adlı çocuk mahpusun ablasının bir diğer çocuk tutukluya selam vermesi çocuklara yönelik işkence ve sürgün olayını tetiklemiştir. Yaşanan baskılar sonucu cezaevini ziyaret eden İHD Adana Şubesi Hukuk Komisyonu ise çocuklarla görüştürülmemiştir.

“Daha evvelden beri süregelen hak ihlallerinde ilişkin İHD tarafından hazırlanan raporlar sonucunda ceza infaz koruma memurları hakkında soruşturma başlatılmış ise de söz konusu baskılar artarak devam etmektedir.

Hücreye alındılar

“19 Mayıs günü meydana gelen olay neticesinde gardiyanın kötü muamelesine tepki gösteren diğer tutuklu çocukların da gardiyanların saldırısına maruz kalmış; cezaevi idaresince B21 koğuşunda bulunan çocukların tamamı yatağı olmayan, boylarının altında bir tavanı olan ve penceresi kırık bir hücreye alınmışlardır.

“Ayrıca o gece tüm çocuklar darp edilmiştir.

TIKLAYIN – İHD: 2014’TE 49 ÇOCUK CEZAEVİNDE, 64’Ü GÖZALTINDA İŞKENCEYE UĞRADI

Cezaevi müdürü avukatlarla görüşmedi

“Avukatların cezaevi birinci müdürü ile görüşme istemleri ise yanıtsız kalmış, müdür görüşmeyi kabul etmemiştir.

“Hücre cezası ve darptan sonra ise, 21 Mayıs günü saat 04.00 sularında 40 çocuk; Konya, Elazığ, Maraş ve farklı cezaevlerine sürgün edilmiştir.”

Sorular

*Kürkçüler Cezaevi’nde gerçekleşen çocuk mahpuslara yönelik uygulamadan haberdar mısınız? Olaydan haberdar iseniz cezaevinde çocuklara yönelik hak ihlallerinin sonlanmasına dair herhangi bir tedbir alınmamasının nedeni nedir?

TIKLAYIN – ÇOCUK CEZAEVLERİ SİVİL DENETİME AÇILMALI

Çocuklar özel koruma statüsünde olmalı

*Çocuk tutukluların yasalarca belirlenen özel ve korunması gereken özel mahpus statüsünde olduklarından hareketle çocuklara asgari hukuk kurallarının dahi uygulanmama nedeni nedir? Çocuk tutuklulara yönelik bu ağır hak ihlallerinin çocukların etnik kimlikleri ile ilintisi var mıdır?

* Cezaevi yönetimi ile görevlilerinin tutuklu ve hükümlülere yönelik ayrımcı tutum ve davranışlarının nedeni nedir? Cezaevi yönetimi bu hususta inisiyatif sahibi midir? Yoksa bu ayrımcı uygulamaların başka kaynağı ve gerekçesi var mıdır? Ayrımcı uygulamaların önlenmesine yönelik bir çalışmanız olacak mıdır?

* Ayrımcı tutum ve uygulamaların bilhassa Çukurova lokasyonundaki cezaevlerinde tezahür etmesinin farklı bir nedeni var mıdır? Kürkçüler Cezaevi’nde yaşanan bu uygulamaların devam etmesine yönelik tutumunuz devam edecek midir?

TIKLAYIN – “ÇOCUK MAHPUSLAR TÜM GÖRÜŞLERİNİ AÇIK USULLE YAPSIN”

Kürkçüler cezaevi

*Kürkçüler Cezaevi’nde toplam kaç çocuk tutuklu ve hükümlü vardır? Yaşları ve cinsiyetlerine göre dağılım nedir?

* Kürkçüler Cezaevi’nde kalan çocuk tutuklu ve hükümlülerin doğum yerleri nedir?

* Kürkçüler Cezaevi’nde kalan çocuk tutuklu ve hükümlülerin yargılandıkları dosya kapsamında çocuklara atılı suç maddeleri hangileridir?

* Kürkçüler Cezaevi’nden nakilleri gerçekleşen çocuklar hangi cezaevlerine gitmiştir?

Neden nakledildiler?

* Çocuk tutuklu ve hükümlülerin toplumdan soyutlanmaması adına aileleri ve yakınları ile görüş gerçekleştirmelerinin öneminden hareketle çocukların ailelerinden uzakta ziyaret koşullarını güçleştirecek bir biçimde başka cezaevlerine nakil nedeni nedir? Bu uygulama ne zaman sona erecektir? Çocukların aileleri ile görüş imkanları ne şekilde sağlanacaktır?

* Çocuklar için cezaevi koşullarının cezadan beklenen faydayı sağlamadığı gerçeğinden hareketle ve çocukların topluma kazandırılması adına çocuk cezaevlerinin kapatılmasına yönelik bir çalışmanız olacak mıdır? (YY)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: