HDP: Çukurova Hapishanelerindeki Hak ihlalleri Araştırılsın!

16.05.2016 / Bianet

HDP Çukurova Cezaevlerindeki Hak İhlallerinin Araştırılmasını İstedi

HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş Çukurova bölgesindeki cezaevlerinde yaşanan hak ihlalleriyle ilgili araştırma önergesi verdi.

HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, seçim bölgesindeki cezaevlerinden kendilerine gelen çok sayıda ihlal iddiası olduğunu belirtti, Çukurova bölgesindeki cezaevlerinde yaşanan hak ihlalleriyle ilgili araştırma önergesi verdi.

Danış Beştaş TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, ihlal iddiaları arasında “bandrollü kitap verilmemesi, sürekli sayım yapılması, pis kokan yemekler, kötü muamele, avukatların kapıda bekletilmesi, kaba işkence, çıplak arama, hakaret, özel alanların kamerayla izlenmesi” olduğunu söyledi.

Konuyla ilgili soru önergelerine Adalet Bakanlığı’nın zamanında yanıt vermediğini anlattı.

Cezaevlerinin bir ülkenin demokrasisinin geldiği boyut açısından aynalardan biri olduğunu ifade ederek “Mahkumların her türlü hakkı devlet tarafından karşılanmalıdır” dedi.

Önerge

Meral Danış Beştaş araştırma önergesinde İHD Adana Şubesi, Adana Barosu ve ÇHD Adana Şubesi’nin Çukurova bölgesinde bulunan cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerine ilişkin hazırladıkları raporu hatırlattı.

“Rapora göre, cezaevlerinde 180 binin üzerinden tutuklu ve hükümlü olup bölgede hak ihlalinin olmadığı tek bir cezaevi dahi kalmamış durumdadır.”

TIKLAYIN – HDP VE CHP’DEN ÇOCUK CEZAEVLERİNDEKİ HAK İHLALLERİNE DAİR ÖNERGELER

Adana

“Adana F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde;  koğuşlarda günlük ve detaylı aramalar yapılıyor olup bahse konu aramalar bomba arama köpekleri ile yapılmakta, köpekler ise mahpusların eşyalarına zarar vermektedir.

“Yine mahpusların talepleri karşılanmamakta, dilekçeleri işleme konulmamakta, revir ve hastane talepleri göz ardı edilmekte, mahpuslara son kullanım tarihi geçmiş gıdalar verilmekte ve temizlik için gerekli kişisel eşyalarına el konulmaktadır.”

Osmaniye

Osmaniye T2 Kapalı Cezaevi’nde koğuşlar oldukça kalabalık olup yaşanmaya elverişli değildir. Ayrıca keyfi disiplin cezaları, çıplak arama ve kaba dayağın sıklıkla uygulandığı cezaevlerinden birisidir.”

İskenderun

İskenderun Cezaevi’nde koğuşların penceresinin karşısında içeriyi görecek şekilde kameralar yerleştirilmiştir. Her mahkûm için 250 litre soğuksu 150 litre sıcak su verilmektedir.”

“Yine koğuşlar oldukça kalabalık ve çıplak arama uygulaması söz konusudur.”

Adana çocuk cezaevi

“Adana E Tipi Çocuk Cezaevinde çocuklara günde sadece üç saat sıcak su verilmektedir. Ancak; koğuşun kapasitesi üzerinde çocuk mahpus bulunduğundan ikişer ikişer banyo yapmak zorunda kalmaktadırlar.

“Cezaevi girişinde çocuk mahpuslara çıplak arama yapılmaktadır.

“İnfaz koruma memurları kendisine ‘başkanım’ demeyen çocuk mahpuslara kaba dayak atmaktadır.

“İnfaz koruma memurları tarafından genelde merdiven altında kameraların görmediği kör noktalarda çocuk mahpuslar dövülmektedir.”

Tarsus

“Tarsus C Tipi Kadın Cezaevi’nde doktor sadece haftada bir kez gelmekte, hasta mahpuslar revire çıkarılmamaktadır. Lösemi hasta olan mahpusun tedavisi ise hiç yapılmamaktadır.

“Mahpusların ziyaretçilerine ‘ince arama’ adı altında onur kırıcı muamele söz konusu olup genel aramalarda da askerler arama yaparken mahpusları tehdit etmekte, ‘istediğimi yaparım’ şeklinde kötü muamelede bulunmaktadır.” (YY)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: