CHP: “Çocuklara yönelik şiddet nasıl orantılı olarak tarif edilebilmektedir?”

09.05.2016 – Bianet

Tanrıkulu: Çocuklara Yönelik Şiddet Nasıl “Orantılı” Diye Tarif Edilebilir?

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu cezaevlerinde çocuklara yönelik işkence ve kötü muamele için soru önergesi verdi.

cezaevinde-bin-686-cocuk-mahkum

İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu cezaevlerinde çocuk mahpuslara yönelik fiziksel ve psikolojik istismar iddiaları için soru önergesi verdi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın cevaplaması istemiyle verilen önergede Şırnak, Adana, Sincan ve Urfa başta olmak üzere birçok cezaevinin adının geçtiği çocukların işkence ve kötü muameleye maruz kaldıkları, darp edildikleri ve gerekli tıbbi müdahalenin yapılmasında zafiyet gösterildiği iddiaları üzerine ne yapıldığı soruldu.

TIKLAYIN – VAN CEZAEVİNDEKİ ŞİDDETİ ÇOCUKLAR DA ANLATTI

“Halen Sincan Çocuk ve Gençlik Ceza İnfaz Kurumu’nda bulunan Muhammet K. İsimli çocuğun buraya nakledilmeden önce günde 23 saat olmak üzere 27 gün boyunca Şanlıurfa Ceza İnfaz Kurumunda hücrede tutulduğu iddia edilmektedir.

“Bir başka önemli iddia ise, Sincan Çocuk ve Gençlik Ceza İnfaz Kurumu’nda 23 Kasım 2015 tarihinde meydana gelen koğuş kavgası nedeniyle çocuklara şiddet uygulandığı, cezaevi idaresinin konu ile ilgili olarak ‘orantılı güç’ uygulandığını belirttiği iddia edilmektedir.

“Şırnak T Tipi Cezaevinde ise bir çocuk mahpusun her gün diğer mahpuslar tarafından dövüldüğü, hakaret ve darba maruz kaldığı, tecavüz ile tehdit edildiği iddia edilmektedir. Aynı çocuk mahpusun yatağını bir başka mahpusa verdiği için yerde yattığı yine iddialar arasındadır.”

TIKLAYIN – ÇOCUK CEZAEVLERİ SİVİL DENETİME AÇILMALI

İnceleme yapıldı mı?

Haklarında cezaevindeki çocuklara kötü muameleden soruşturma açılan idari personel sayısının ve ne gibi yaptırımlar uygulandığının da sorulduğu önergede yer alan sorular şöyle…

*Türkiye genelinde illere göre çocuk cezaevlerinin kapasitesi ne kadardır? Halen tutuklu ve hükümlü bulunan çocuk sayısı nedir?

*Çocukları koğuşta birbirleri ile kavgaya itecek olumsuz koşullar nelerdir? Düzeltilmesi için çalışma yapılmakta mıdır?

*Çocuklara cezaevinde hücre cezası uygulanması mevzuat ve çocukların psikolojik gelişimi açısından uygun mudur? Şanlıurfa Cezaevinde uygulandığı iddia edilen hücre cezası ile ilgili inceleme başlatılmış mıdır? Başlatılmışsa, akıbeti nedir?

*Şırnak T Tipi Cezaevindeki çocuk mahpusa yönelik iddiaların incelenmesi söz konusu mudur? Konu ile ilgili inceleme başlatılmış mıdır? Başlatılmışsa, akıbeti nedir?

TIKLAYIN – ÜÇER: CEZAEVİNDEKİ ÇOCUKLAR PSİKOLOJİK SORUNLAR YAŞIYOR

“Orantılı güç” ne demek?

*Sincan Çocuk ve Gençlik Ceza İnfaz Kurumu tarafından ifade edilen ‘orantılı güç’ nitelemesinin kapsamı nedir? Çocuklara yönelik şiddet nasıl orantılı olarak tarif edilebilmektedir? “Orantılı güç” kıstası nedir? Bu olay ile ilgili inceleme başlatılmış mıdır? Başlatılmışsa, akıbeti nedir?

*Türkiye genelinde illere göre, 2010-2015 yılları arasında cezaevlerinde çocuklara yönelik baskı, kötü muamele ve istismar iddiaları ile ilgili olarak bakanlığınıza yapılan başvuru sayısı kaçtır? Bu başvurularla ilgili yapılan işlem var mıdır? Varsa, nelerdir?

*2010-2015 yılları arasında Türkiye genelinde illere göre cezaevlerinde çocuklara yönelik işkence ve kötü muamele iddiaları ile ilgili açılan kaç idari ve adli soruşturma söz konusudur? Bunların sonucunda sorumlu bulunan personel sayısı nedir? Hangi yaptırımlar uygulanmıştır? (YY)

Reklamlar

CHP: “Çocuklara yönelik şiddet nasıl orantılı olarak tarif edilebilmektedir?”” için bir yanıt

Add yours

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: