HDP, Konya Hapishanesinde çocuklar arasındaki cinsel şiddeti sordu!

HDP, Konya Hapishanesinde çocuklar arasında yaşanan cinsel şiddeti sordu! 

HDP Muş Milletvekili Burcu Çelik Özkan, Konya E Tipi Hapishanesindeki cinsel şiddete ilişkin soru önergesi verdi.

çocuk-diyarbakır-14-ocak-2015-660x330

 

Türkiye’nin de tarafı olduğu Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin 34.maddesinde “Taraf Devletler, çocuğu, her türlü cinsel sömürüye ve cinsel suistimale karşı koruma güvencesi verirler.” ifadesi yer almaktadır ve 34.maddenin (a) bendinde de vurgulandığı gibi tüm Taraf Devletler gibi Türkiye’de “çocuğun yasadışı bir cinsel faaliyete girişmek üzere kandırılması ve zorlanması” konusunda ulusal düzeyde her türlü önlemi almakla yükümlüdür.

Çocukların her türlü şiddete ve kötü muameleye karşı korunması, devletin pozitif yükümlülükleri arasında yer almaktadır. Bu pozitif yükümlülüğün gerekleri Türkiye İnsan Hakları Kurumu’nun Muğla E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu İnceleme Raporunda da vurgulanmıştır; “Devletin çocuklara ve diğer korunmasız kişilere etkili koruma sağlama yükümlülüğünün ihlali, üçüncü kişinin kötü muamelesinin idari makamlar tarafından bilindiğinin veya bilinmesi gerektiğinin gösterilmesi ve kötü muameleyi engellemek için makul adımlar atılmadığının kanıtlanmasıyla mümkündür. Söz konusu durumun, çocuk ceza infaz kurumunda akranlar arasında yaşanan şiddet olayları bakımından da geçerli olacağı şüphesizdir.”

Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Komitesi’nin 2012 Türkiye Sonuç Gözlemlerinde komite, “Pozantı cezaevinde çocuklara karşı tecavüz ve işkence suçlamaları” konusunda endişeli olduğunu belirtmiştir ve Türkiye’ye “özellikle Pozantı cezaevi olmak üzere, cezaevlerinde tutuklu bulunan çocukların tecavüz ve kötü muamele suçlamalarını incelemesi” konusunda tavsiyelerde bulunmuştur.

BM Çocuk Hakları Komitesi’nin 2012 yılında Türkiye’ye verdiği tavsiyelerin ardından ise Antalya L Tipi Kapalı Hapishane, Muğla E Tipi Kapalı Hapishane, Adana Ceyhan M Tipi Kapalı Hapishane, İzmir Şakran Çocuk Hapishanesi gibi birçok kurumda çocuklar cinsel istismara maruz kalmıştır. Devletin pozitif yükümlülüğü gereğince çocukların korunması için her türlü ulusal önlemi alması gerektiği halde, hapishanelerdeki cinsel istismarın “münferit” olarak değerlendirilemeyecek derecede artması,   bu kurumlarda inceleme yapan heyetlerin ve BM Çocuk Hakları Komitesi’nin tavsiyelerinin dikkate alınmadığını ortaya koymaktadır.

Konya E Tipi Kapalı Cezaevi 18 yaş altı koğuşunda kalan mahkûm üç çocuğun, koğuşta kalan bir diğer çocuğa tecavüz ettiği iddiası basına da yansımıştır.

Bu bağlamda;

  • Konya E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda çocuklar arasında yaşanan cinsel şiddet hangi tarihte yaşanmıştır?
  • Çocuklar arasındaki cinsel şiddetin yaşandığı tarihlerde kurumda kaç tutuklu, kaç hükümlü bulunmaktadır ve kurumun kapasitesi kaçtır?
  • Cinsel şiddetin defalarca yaşandığı ifade edildiği halde, cezaevi idaresi ve infaz memurları tarafından nasıl fark edilmemiştir?
  • Cezaevi idaresi ve infaz memurları hakkında bir soruşturma açılmış mıdır? Soruşturma açıldıysa hangi aşamadadır?
  • Adalet Bakanlığı’nca konunun incelenmesi açısından yerinde inceleme yapılmış mıdır? Buna ilişkin hazırlanan rapor var mıdır?
  • Konu ile ilgili cezaevine inceleme yapmak üzere bağımsız heyetler gitmiş midir?
  • Bakanlığınızca Konya E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’na hangi aralıklarla denetim yapılmaktadır?
  • Konya ilinde bulunan İl Cezaevi İzleme Kurulu ve İl İnsan Hakları Kurulu ile konuya ilişkin görüşme yapılmış mıdır? Bu kurumların ihmali ile ilgili bir soruşturma başlatılmış mıdır? Herhangi bir soruşturma var ise hangi aşamadadır?
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: