İzmir Şakran Çocuk Hapishanesi’nde bir çocuğun mavi odada tutulduğu iddiası!

04.05.2016 – Bestanuce

Şakran’da ‘deli gömleği’ ile çıplak arama

İZMİR (DİHA) – Hak ihlalleri ile gündemden düşmeyen Şakran Kadın Kapalı Cezaevi’nde kalan siyasi tutsaklar, gönderdikleri mektupta cezaevine yeni gelen tutsaklara “Deli gömleği” olarak bilinen beyaz gömlek giydirilerek, çıplak arama yapıldığını bildirdi. Yine cezaevinde bulunan LGBTT’li bir tutsak ile 18 yaşından küçük bir çocuğun keyfi olarak hücrede tutulduğu da belirtildi. En yoğun hak ihlalleriyle karşılaşılan cezaevlerinden biri olan İzmir-Şakran Kadın Kapalı Cezaevi’nde yaşanan baskı ve insanlık dışı uygulamalara her gün bir yenisi eklenir halde. Cezaevinde kalan PAJK’lı ve PKK’li tutsaklar, kaleme aldıkları bir mektup ile maruz kaldıkları hak ihlallerinin geldiği boyutu gözler önüne serdi.

‘Deli gömleğiyle çıplak arama!’

Cezaevi idaresi tarafından başta çıplak arama olmak üzere birçok hak ihlalinin koordine edildiğinin belirtildiği mektupta, buna karşı gösterdikleri tepkiler karşısında, akıl hastalarına giydirilen hasta üzerine giydirilen “Deli gömleği” benzeri bir önlük giydirilerek çıplak aramanın farklı biçimde sürdürülmeye devam edildiğini belirtti. Bu duruma ilişkin ise, “Yeni gelen arkadaşlarımızın giysileri alınıp üzerlerinde önlükle kalacak biçimde aramaya alınması adeta, ‘işkence haneye hoş geldin’ imajı yaratılarak daha kapıdan başlamak üzere psikolojik, bedensel işkence direk devreye konuldu” denildi.

Gönderilen yayınlar cezaevi idaresine göre ‘tehlikeli’

Mektupta, tutsaklara gönderilen yayınların cezaevi idaresi tarafından ‘tehlikeli görüldüğü’ gerekçesiyle verilmediği de belirtildi. Cezaevine kalan LGBTT’li olduğu belirtilen bir tutsağın, tek kişilik hücreye konulduğunun ifade edildiği mektupta, bu uygulamaya maruz kalan LGBTİ’li tutsağın kendisini ve hücresini ateşe verdiği, sağlık durumun ise ağır olduğu kaydedildi. Yine adına “Mavi Oda” denilen işkence odalarından birinde 18 yaşından küçük olduğu aktarılan G.E. isminde bir çocuğun tutulduğuna yer verilen mektupta, günlerdir bağırıp, ağladığı ifade edilen çocuğun astım hastası olması nedeniyle sağlık durumunun olumsuz etkilendiği ifade edildi.

‘Cezaevleri ucuz iş gücü kaynağına dönüştürüldü’

Siyasi tutsaklar, var olan bu sıkıntıların yanı sıra cezaevinin ucuz iş gücü kaynağına dönüştürüldüğünü de belirtti. Bu duruma ilişkin ise şunlar kaydedildi: “Son dönemlerde kurslar için ayrılan tüm alanlar terzi, dikiş, nakış işleri için adeta sermaye hücrelerine çevrilerek, bizlere ayrılan etkinlik alanları idare eliyle istila edilmektedir. Resmen ucuz iş için içerideki insanlar birbirine düşürülmekte, ucuz iş içinde ucuz rekabet de devreye konulmaktadır.”

‘Kurumlardan gereken duyarlılığın gösterilmesini bekliyoruz’

Sportif ve kültürel faaliyet haklarının da keyfi disiplin cezalarıyla engellendiği mektuplarında aktaran tutsaklar, “Daha birçok şekilde sıralayabileceğimiz hak ihlalleri almış başını gitmektedir. Elbette dışarıda devam eden savaştan dolayı cezaevlerinde bulunan biz tutsaklar bu süreçte halkımızla beraber olamamanın hüznünü yaşamaktayız. Biliyoruz bizim yaşadıklarımız halkımızın yaşadıklarının yanında çok küçük kalıyor. Yine de topyekûn bir yönelim olduğu bu dönemde cezaevlerinde dayatılanların da bu savaş sürecinden bağımsız olmadığını biliyoruz. Tüm bunları belirtirken ilgili kurumlardan gereken duyarlılığın gösterilmesini bekliyoruz” çağrısında bulundu. (gö/sç/öç)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: