Haberler

Adana Hapishanesinde çocuklara uygulanan şiddete yönelik soruşturma başlatıldı!

21.04.2016 – Evrensel / Adana – Volkan Pekal

Kürkçüler cezaevinde dayakçı gardiyanlara soruşturma açıldı

Adana Kürkçüler E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda tutulmakta olan çocuklara yönelik soruşturma sonucu işkenceci gardiyanlara ceza istendi

Adana Kürkçüler E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda tutulmakta olan çocuklara yönelik yaşanan dayak ve baskı iddialarının basına yansımasının ardından Adana Cumhuriyet Başsavcılığı olayın araştırılması için soruşturma başlattı.

Cezaevine giren çocuklara yönelik çıplak arama dayatması, ‘hoş geldin dayağı’, gardiyanlara “Başkanım diyeceksin” baskısı, demeyenlere  kaba dayak cezası gibi iddialar üzerine başlatılan soruşturma kapsamında iki çocuğun müşteki olarak ifadesi alındı.

Çocuklardan biri ifadesinde cezaevine girer girmez başlayan işkenceyi şu sözlerle anlatıyor: “Yanımda 3 tane gardiyan vardı, bana ‘Üstünü soyun lan’ dediler. Yarı çıplak haldeyken ellerime copla vurdular, güya hoş geldin dayağı imiş. Bu uygulamayı herkese yapıyorlarmış. Sağ elimi masaya koydular, ‘Hangi elinle taş attın, elini keseyim mi’ diye biri söyledi. Beni bu şekilde korkutmak istediler. Bundan sonra 2’inci müdüre götürüldüm. 2’inci müdür bana ‘kaşar’ diyerek hakaret etti.”

Savcılık ifadesi ve İHD’ye yapılan başvurudaki ifadelere göre çocuklar ilk gün “rehabilitasyon odası” denilen (muhtemelen müşahede odası) bir odada tutuluyor. Aynı çocuk ifadesinde gece kısa aralıklarla gardiyanların gelerek “Kalk lan ayağa” diyerek yüzüne vurduğunu ve tüm gece uyutulmadığını söylüyor. Gardiyanların  “hoş geldin dayağı”nın koğuşa alınana kadar devam ettiğini  ifade eden Mağdur çocuk, sabah sayımı sırasında arkadaşına gülümsediği için dayak yediğini ve bunun kameralar önünde olduğunu, söylüyor.

Benzer şeyler anlatan diğer çocuk ise ifadesinde koğuşta iki kişinin kavga etmesine kızan 2-3 gardiyanın, gece yarısı koğuşa gelerek 21 kişiyi, kameraların bulunmadığı üst katta çekpas ile dövdüğünü anlatıyor.

Ailelerin İHD’ye başvuruda bulunması üzerine basın açıklaması ile gündeme gelen olayla ilgili gazetemize konuşan çocukların avukatı İHD Akdeniz Bölge Temsilcisi Yasemin Dora Şeker, cezaevindeki görüşmeler sırasında çocukların ürkek davranması, korku içerisinde olmaları, hazır ol vaziyetinde durmaları, gardiyanlara “başkanım” diye hitap etmeleri ve otur denene kadar oturmadıklarını gözlemlediklerini aktardı. Son üç ayın kamera kayıtlarının incelenmesini talep ettiklerini aktaran Şeker, sorumluların tespit edilerek cezalandırılmasını istedi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s