Haberler

HDP, hapishanedeki çocuklar için meclis araştırması istedi!

28.03.2016 / Dicle Haber Ajansı

HDP, cezaevindeki çocuklar için Meclis araştırması istedi

510

ANKARA (DİHA) – HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlü çocuklara yönelik cinsel istismar, işkence ve hak ihlallerinin araştırılması, çocuk cezaevlerinin kapatılması ile çocuklar için yapıcı, onarıcı çözümlerin üretilmesi amacıyla Meclis araştırması açılmasını talep etti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, Türkiye cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlü çocukların maruz kaldığı işkence ve hak ihlallerinin incelenmesi istemiyle Meclis Başkanlığı’na araştırma önergesi sundu.

38 çocuk gözaltında 27 çocuk cezaevinde işkenceye uğradı

Beştaş, çocukların cezaevlerinde maruz kaldığı işkence ve hak ihlallerine dikkat çekerek, İnsan Hakları Derneği’nin verilerine göre; geçtiğimiz yıl içerisinde 479 çocuğun gözaltına alındığı ve bunlardan 92’sinin tutuklandığını hatırlattı. Beştaş, bu çocuklardan 38’sinin gözaltında, 27’sinin ise cezaevinde işkenceye maruz kaldığını kaydederek, uluslararası ve ulusal mevzuatta çocukların tutuklanmasının istisnai durum olmasına rağmen bunun uygulanmadığını aktardı.

Cezaevlerinde 2 bin 296 çocuk var

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) yayımlamış olduğu “Çocuk 2014” raporunu hatırlatan Beştaş, rapora göre bin 102’si 12-14 yaş aralığında olmak üzere ceza infaz kurumlarında 12-17 yaş grubundaki çocuk sayısının 6 bin 132 olduğunu anımsattı. Beştaş, önergesinin gerekçesinde Adalet Bakanlığı’nın 7 Ekim 2015 tarihinde yapmış olduğu açıklamaya atıfta bulunarak, bin 655’i hükümlü 641’i tutuklu olmak üzere toplam 2 bin 296 çocuğun cezaevlerinde tutulduğu bilgisine yer verdi.

Beştaş, ayrıca anneleriyle birlikte cezaevlerinde kalmak zorunda olan çocukların sayısının da 600’e yükseldiğini aktardı.

Adana’da çocuklara ‘hoş geldin dayağı’

Beştaş, çocukların çıplak arama, hücreye kapatma, etkinliklerden men etme, hakaret ve taciz gibi ağır hak ihlallerine maruz kaldığını kaydederek, şöyle devam etti. “Geçtiğimiz günlerde Adana E Tipi Kapalı Cezaevi’nde ailelerin şikayetleri üzerine avukatlar cezaevinde çocuklarla görüşmüş ve çeşitli tespitlerde bulunmuşlardır. Gardiyanların çocukları sürekli denetledikleri, çocukların hazır ol vaziyette bekletildiği, gardiyanlar tarafından çocuklara sürekli ‘bana başkanım diyeceksin!’ şeklinde dayatmaların söz konusu olduğu, bu hitabı kullanmayan çocukların dövüldüğü tespitler arasındadır. Ayrıca siyasi nedenlerle tutuklanan çocuklara ‘çıplak arama’, ‘hoş geldin dayağı’ adı altında dövüldükleri, yine kameraların olmadığı her ortamda dayağa maruz kaldıkları, hasta yahut yaralı, bakıma muhtaç çocukların tedavilerinin yapılmadığı tespit edilmişti. 1 saat olan görüş sürelerinin 15 dakika ile sınırlı tutulduğu, çocukların Ankara’da meydana gelen bombalı saldırılardan sorumlu tutularak dövüldükleri tespit edilmiştir.”

‘Cezaevlerinde cinsel istismar’

Sincan, Pozantı, Antalya, Şakran ve Muğla cezaevinde tutulan çocukların cinsel istismara maruz kaldığını hatırlatan Beştaş, “Çocukların maneviyatını zedeleyen ciddi ihlaller mevzubahistir. Üstelik tüm bu vahşet kamuoyuna yansımış olmasına rağmen konu hiçbir vakit ciddiyetle irdelenmemiş; cezaevlerinde işkence vakalarına adeta sünger çekilmeye çalışılmıştır” dedi.

Beştaş, çocuk cezaevlerinin kapatılmasına dair usul ve esasların tespiti ve çocuklar için yapıcı, onarıcı çözümlerin üretilmesi amacıyla Meclis araştırması açılması talebinde bulundu.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s