Adana Hapishanesindeki çocukların durumu endişe verici

24.03.2016 / Dicle Haber Ajansı

Pozantı kapatıldı, uygulamaları duruyorhapiste çocuk

ADANA (DİHA) – Çocuk cezaevinin bulunmadığı Adana’da tutuklanan çocuklar, kendileri için dizayn edilmeyen ve kapasitelerini katbekat aşan koğuşlarda kalıyor. Çocukların durumunun içler acısı olduğunu ve koşulların sağlıklarını tehdit ettiğini belirten avukatlar, çözüm için “çocukların tutuklu yargılanmasının son bulması” gerektiğini söyledi.

Siyasi soykırım operasyonlarının en yoğun yaşandığı kentlerin başında Adana geliyor. Operasyonların en çok çocukları vurduğu Adana’da sadece son 22 günde 22 çocuk tutuklandı. Pozantı vahşetinin yaşandığı il olan Adana’da çocukların tutuklanması ve konulduğu cezaevlerinin koşulları ise korkutucu. Pozantı Çocuk Cezaevi’nin kapatılması sonrası ise tutuklanan çocuklar, Adana Kürkçüler E Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan ve yetişkinler için hazırlanan iki koğuşta kalıyor. Çocuklar ayrılan bu koğuşlar da kapasitelerini katbekat aşmış bulunuyor.

Savunma hakları ellerinden alınıyor

Hem çocukların tutuklanmasının hem de konuldukları cezaevlerinin koşullarının birer hak ihlali olduğunu söyleyen Avukat Şiar Şirvanoğlu, çocukların tutuklanmasının ardından götürüldükleri cezaevlerinde kapasitenin birkaç kat üstünde kaldıklarını aktardı. Çok sayıda çocuğunun ise kapasitenin artması nedeniyle başka cezaevlerine sürgün edildiğini belirten Şirvanoğlu, sürgün edilen çocukların ailelerinden uzaklaştırılarak, çocukların ciddi travmatik sorunlar yaşadığını anlattı. Şirvanoğlu, “Sürgün edilen çocukların tutuklu olarak yargılandıkları davaların duruşmalarına getirilmiyorlar, SEGBİS yönetimi ile duruşmalara katılıyorlar ve orada da kendilerini ifade edemiyorlar. Çocukların savunma hakları ellerinden alınıyor. Bizler çocukların tutuklu yargılanması uygulanmasının son bulmasını istiyoruz” dedi.

‘Tutuklu yargılanma son bulmalı’

Çözüm süreci boyunca çocukların tutuklu olarak yargılanmasını görece az rastlandığını dile getiren Avukat Tugay Bek, çatışmalı süreçle birlikte çocukların tutuklanmasında bir artış yaşandığını söyledi. Çocukların tutuklanma furyasının son iki aydır yoğunlaştığına dikkat çeken Bek, Adana Kürkçüler E Tipi Kapalı Cezaevi’nde çocuklar için ayrılan bölümde çocukların kapasitelerinin 3 kattı çocuk tutsak kaldığını vurguladı. Bek, “Her ranzada ikişer çocuk yatıyor; çocuklar yerde yatmak zorunda kalıyor. Banyo yapmak bir sorun, temizlik yapmak bir sorun. Çocukların kaldığı yerde kısıtlı bir zaman aralığında sıcak su veriliyor. Bu çocukların tamamının orda kaldığı süre bu çocuklar açısından tam bir travma. Bu kadar küçük bir alana onlarca çocuk tıkamak ve orada yaşamaya mahkum etmek, sağlıkları açısından da sakıncalı bir durum” şeklinde konuştu. Bek, çözüm için “çocukların tutuklu yargılanmasının son bulması” gerektiğinin altını çizdi.

 

Reklamlar

Adana Hapishanesindeki çocukların durumu endişe verici” için bir yanıt

Add yours

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: