Adalet Bakanlığı istatistikleri neden paylaşılmıyor?

Adalet Bakanlığı’nın, tutuklanan ve gözaltına alınan çocuklara ilişkin pek çok istatistik tuttuğu bilinmekte ancak “henüz derleme aşamasında” diye yanıtlanan sorular, her yıl paylaşılan raporlarında da paylaşılmamaktadır? Yıl içinde toplam kaç çocuğun, hangi gerekçelerle tutuklandığına dair sayısal verilerin paylaşılmaması, tutuklamanın bir cezalandırma aracı taşıdığı endişelerini yaratmaktadır. Aynı zamanda hapishanelerdeki disiplin cezalarına yıl içinde kaç kez başvurulduğu da Adalet Bakanlığı’nın her yıl paylaşmış olduğu raporlarda bulunmamaktadır. Bu bilgilerin paylaşılmaması da, çocuklara bu disiplin cezalarının çok fazla uygulandığına endişeler yaratmaktadır.

Hapiste Çocuk Ekibi

22.03.2016 tarihli Birgün gazetesi Hüseyin Şimşek’in haberini sizlerle paylaşıyoruz

Bakanlığın haberi yok!

Bakanlığın haberi yok!

Adalet Bakanlığı, gözaltına alınan ve tutuklanan çocuklarla ilgili soruya ‘’Veri yok’’ yanıtı verdi.

CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Adalet Bakanlığı’na “2015 yılında kaç çocuk gözaltına alındı ve tutuklandı, terör örgütü üyesi olmak iddiası ile kaç çocuk gözaltına alındı ve tutuklandı?” diye sordu. Yüceer’in, soru önergelerinin yanıtsız kalması nedeniyle milletvekillerinin son dönemde sıkça başvurmak zorunda kaldığı Bilgi Edinme Hakkı kapsamında yönelttiği soruyu Genel Müdürlük, “İstenilen ayrıntıda istatistiki veri bulunmamaktadır. 2015 yılı istatistikleri henüz derleme aşamasındadır”diye yanıtladı.

‘Özel çalışma’ yanıtı
Yüceer’in, Adalet Bakanlığı’na bağlı bir başka kurum olan Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’ne yönelttiği sorular da yanıtsız kaldı. Yüceer’in, “Son üç yıl içerisinden yıllara göre ayrı ayrı belirtilmek üzere kaç infaz koruma memuru hakkında hangi gerekçelerle disiplin sorusu açılmıştır?, Kaç çocuk hakkında hangi gerekçelerle soruşturma açılmıştır ve yıllara göre ayrı ayrı belirtilmek üzere etkinliklerden men edilme, odaya kapatma, teşvik esaslı ayrıcalıkların geri alınması, kapalıya iade gibi disiplin cezaları kaç çocuğa kaç kez uygulanmıştır?” soruları da yanıtsız kaldı. Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü, Yüceer’in sorusunu özel çalışma gerektirdiği gerekçesiyle yanıtlamadı. Sorulara karşılık genel müdürlük, “Talep edilen bilgiler özel bir çalışma gerektirdiğinden, talebinize olumlu cevap verilmemiştir” karşılığını verdi.

 

Reklamlar

Adalet Bakanlığı istatistikleri neden paylaşılmıyor?” için bir yanıt

Add yours

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: