Adana’da son iki ayda 157’si çocuk 383 gözaltı

02.03.2016 – Dicle Haber Ajansı

Adana’da son iki ayda 157’si çocuk 383 gözaltı

çocuk-31-aralık-2014-660x330

ADANA (DİHA) – Her güne yeni bir siyasi soykırım operasyonuyla uyanan Adana’da sadece son iki ayda 157’si çocuk 383 kişi gözaltına alındı, bunun 36’sı çocuk 98’i tutuklandı. İHD Adana Şube Eşbaşkanı Avukat İlhan Öngör, bu tablonun “devlet =cezaevi” olarak bilen yeni bir nesil yetişmesine neden olduğunu söyledi.

Kürdistan’da savaş derinleştikçe, Türkiye metropolleri de siyasi soykırım operasyonları cenderesine alındı. Baskıların arttığı kentlerin başında gelen Adana’da sadece son iki ayda 157’si çocuk 383 gözaltına alındı. 157 çocuğun 4’üne ev hapis verilirken, 36’sı ise “Patlayıcı madde bulundurmak ve kullanmak”, “Örgüte üye olmak” ve “Yasadışı gösteriye katılmak” iddiasıyla tutuklandı. Tutuklanan çocuklar arasında Adana’da polis tarafından yaralanan ve tedavileri yarıda kesilen 3 çocuk da bulunuyor. Siyasi soykırım kapsamında çocukların dışında gözaltına 226 kişiden 2’sine ev hapsi cezası verilirken, 62’si de tıpkı çocuklar gibi aynı gerekçelerle tutuklandı.

Siyasi soykırım operasyonlarını değerlendiren İnsan Hakları Derneği (İHD) Adana Şubesi Eşbaşkanı İlhan Öngör, Kürt sorununun gözaltına almak ve tutuklamakla çözülemeyeceğinin altını çizdi. Denenmiş bu yöntemlerin Türkiye’nin sosyal barışına ve geleceğine katkı sunmayacağının açık olduğunu vurgulayan Öngör, “Aksine Türkiye’yi daha çok şiddet ortamına sürüklemekte ve devlet =cezaevi olarak bilen yeni bir nesil yetişmesine sebep olmaktadır” dedi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: