Çocukların tüm görüşleri açık olmalıdır!

Hapiste Genç sayfasını yürüten çalışma arkadaşımız Basri Acar, bir süredir bir belgesel çekimi için çocuk yaşta hapishaneye girenlerle görüşmeler yaparak bir belgesel hazırlamaya çalışıyor.

Bu görüşmeler esnasında 16 yaşındayken hapishanede bulunan bir yetişkinin kapalı görüş uygulaması ile ilgili anılarının, hissettiklerinin paylaşılması gerektiğine inanıyoruz.

Ancak ilk önce nedir bu kapalı görüş, bunu ifade etmek gerekiyor;

Kapalı Görüş uygulaması, yetişkin veya çocuk, tüm mahpuslara uygulanan bir uygulamadır. Ayda 3 kez kapalı, bir kez açık görüş yapılır ve bu görüşler, infaz koruma memurlarının nezaretinde yapılır.

Kapalı görüş uygulamasında, aileniz veya arkadaşınız ile karşı karşıya oturursunuz. Belki onu çokta özlemiş olabilirsiniz ama asla sarılamaz, tokalaşamazsınız. Aranızda bir cam bulunur. Bu camdan dolayı birbirinizin çıplak sesini dahi duyamazsınız. Telefon bulunur yanınızda, karşı karşıya otururken telefonla konuşmak mecburiyetinde olursunuz.

kapalı görüş

Yasal mevzuatlara baktığımız zaman, Türkiye’nin de tarafı olduğu Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi ve ulusal yasa olan Çocuk Koruma Kanunu ilkelerinden biri “çocukların yüksek yararının gözetilmesi” olarak açıkça tanımlanmıştır ve bu kanunlarda yer alan tüm maddelerin bu ilke üzerinden hareketle uygulanacağı taahhüt edilmiştir.

Ayrıca Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun’da tüm mahpuslar için, bizim için tartışılması gereken bir ifade olan “iyileştirme” iddiası yer almaktadır.

Çocukların yüksek yararının gözetilmesi ilkesinden yola çıkarak, iyileştirme iddiası ile çocukların görüşlerinin kapalı olmasının açık bir hak gasbı olduğunu ifade etmek yerinde olacaktır. Çocukların ailelerine veya arkadaşlarına sarılmalarını engellemek, çocukların adalet duygusunu zayıflatabilir, kendini ötekileştirilmiş, dışlanmış hissetmesine sebep olabilir.

Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği olarak, öncelikle çocuk hapishanelerinin kapatılmasını savunuyoruz ancak çocuk hapishaneleri kapatılana kadar çocuklara verilen zararın minimum seviyeye indirilmesi gerektiğine inanıyoruz.

Çocukların tüm görüşleri açık olmalıdır!

Hapiste Çocuk Ekibi

Reklamlar

Çocukların tüm görüşleri açık olmalıdır!” için bir yanıt

Add yours

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: