Haberler

Sincan Çocuk Hapishanesindeki hak ihlalleri meclis gündemine taşındı!

14.01.2016 – JİNHA

Sincan Çocuk Cezaevi’ndeki hak ihlalleri meclis taşındı 

sincan

Sincan Çocuk Cezaevi’nde çıplak aramaya maruz bırakma ve sağlık hakkının gasp edilmesi gibi ağır hak ihlalleri, HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş tarafından meclis gündemine taşınarak Adalet Bakanı’na soruldu.

HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş verdiği önergede, Sincan Çocuk Cezaevi’ne ziyaret gerçekleştiren Özgürlükçü Hukukçular Derneği’nin raporunu sundu. Bu rapora göre, Gaziantep Cezaevi’nden sevk edilen 17 yaşlarındaki A.T., M.A. ve Y.İ.’nin kayıt kabul işlemleri sırasında çıplak aramaya maruz kaldıkları, çocukların genel anlamda jandarma ve gardiyanların şiddet uyguladıkları, cezaevinde sağlık sorunları yaşayan çocukların tedavilerinin yapılmadığı gibi ağır hak ihlalleri tespit edildi. Adalet Bakanı’na konuya ilişkin önerge sunan Meral ise, şu soruları yöneltti:

* Sincan Cezaevi’ndeki söz konusu hak ihlallerinden haberdar mısınız?

* Sincan Çocuk Cezaevi’nde gerçekleşen ve diğer cezaevlerinde de yaygın bir uygulamaya dönüşen çıplak arama uygulamasının gayesi nedir? Bu uygulamanın yaygınlaşma nedeni nedir? Çıplak arama uygulamasının insan onuru ile bağdaştığını düşünüyor musunuz?

* Çocukların sağlık sorunlarının giderilmesine yönelik bir çalışma olmamasının nedeni nedir? Sincan Çocuk Cezaevi’nde yeterli sağlık personeli var mıdır? Personelin artırılması yönünde bir çalışma yapılması gündeminizde midir? Çocukların sağlık sorunlarının giderilmesine ilişkin ne gibi tedbirler alınması söz konusudur?

* Cezaevi yönetiminin yemekleri kontrol etmeksizin mahpuslara göndermesinin nedeni nedir? Fare, solucan vb haşere gibi unsurların yemeklerde olma nedeni nedir? Cezaevlerinde bilhassa yemeklerde hijyen sorunlarının yaşanmasının nedeni nedir?

* Cezaevinde yemeklerin insan sağlığına uygun olmayan koşullarının değiştirilmesine yönelik bir çalışmanız olacak mıdır?

* Cezaevlerinin olumsuz koşullarının bilhassa çocukları etkilediği ve çocukların eğitimlerinin aksaması, hakeza cezaevinden çıktıkları vakit toplumla bütünleşmelerinin zorlaşması ile birlikte değerlendirildiği vakit çocuk cezaevlerinin kapatılması ve çocukların ceza yerine eğitime tabi tutulacakları başka bir sisteme geçilmesi gündeminizde olacak mıdır?

Reklamlar

One thought on “Sincan Çocuk Hapishanesindeki hak ihlalleri meclis gündemine taşındı!

  1. cocuklarin hapis edilmeleri bastan cok yanlis. rehabilitasyon merkezleri acilmali hapishane yerine. 2016 yilindayiz. orta cagi iskenceleri yasatiyoruz cocuklarimiza halen!
    Utanc verici.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s