Haberler

Adana’da son 7 ayda 106 çocuk gözaltına alındı, 22’si tutuklandı!

15.01.2016 – Bestanuce1 / Hamdullah Kesen

Son 7 ayda gözaltına alınan 106 çocuktan 22’si tutuklandı

cropped-sincan-cezaevinde-cocuk-mahpuslara-ciplak-arama-11.jpg

Adana (DİHA) Adana’da son 7 ay içerisinde gözaltına alınan 106 çocuktan 22’si tutuklandı, 6’sına ise ev hapsi verildi. Avukat Sevil Aracı Bek, ülkede tekrar devreye konulan savaş konsepti ile birlikte çatışmalı sürecin yoğunlaşmasıyla çocukların tutuklamalarında da artış yaşandığını kaydetti.

İlan edilen sokağa çıkma yasakları ile devreye konulan savaş konsepti sonucu Kürdistan kentlerinde katledilenler arasında onlarca çocuk katledilirken, batı metropollerindeki Kürt çocukları ise gözaltı ve tutuklamalarla baskı altına alınmaya çalışılıyor. 2000’li yılların başından bu yana toplumsal olaylara katıldıkları gerekçesiyle gözaltına alınan çocukların yaşlarından kat be kat büyük cezalara çarptırılması ve en son Pozantı Çocuk Cezaevi’nde yaşanan cinsel istismar olayı ile kamuoyunun gündemine gelen Adana, Kürt çocuklara dönük yönelimin başında gelen kentlerden biri.

Sırf bu nedenle “çocuk cehennemi” olarak tanımlanan kentte çatışmalı sürecin tekrar yoğunlaşmasıyla son 7 ay içerisinde 106 çocuk gözaltına alındı.

Bunlardan 22 ise “Patlayıcı madde bulundurmak ve kullanmak”, “Örgüte üye olmak” ve “Korsan gösteriye katılmak” gibi suçlamalarla tutuklanıp, cezaevine konulurken, 6’sına ise ev hapsi verildi
Bu çocuklardan büyük bir bölümünün davalarını takip eden hukukçulardan Avukat Sevil Aracı Bek, çocukların siyasi iktidarın hedefinde olduğunu kaydetti.
Son aylarda çatışmalı sürecin tekrar yoğunlaşmasıyla çocukların tutuklamalarında artış yaşandığını belirten Bek, “Bu aslında yargı ile siyaset arasındaki bağı çok net ortaya koyuyor. Daha önce yani barış süreci varken fiili bir çatışma ortamı yokken daha ılımlı olabilen yargı ortamın gerginleşmesi ile birlikte daha sert kararlar vermeye başladı” dedi.

‘Hukukçular bu konuda duyarlılık yaratmalı’

Adana’da çocuklara yönelik yaşanan hak ihlallerine dikkat çeken Aracı Bek, şunları aktardı: “Özellikle biz hukukçular bu durumda daha farklı bir çalışma ile duyarlılık artırabiliriz. Yargının bir düzenlemeye gitmesi onu yapmasa bile var olan yasaları uygulaması gerektiğini hatırlatmak gerek. Bunun için tüm hukuk kurumlarını birlikte dayanışmaya davet ediyorum.”

‘Tamamen bir kaos ortamı var’

Adana’da son dönemlerde yoğun bir gözaltı operasyonu yaşandığını ve çoğunluğu çocuk olan yüzlerce insanın soyut gerekçelerle gözaltına alınıp, tutuklandığının ifade eden İHD Adana Şubesi Eşbaşkanı Avukat İlhan Öngör de, çocukların soyut olmayan gerekçelerle tutuklandığını, Adana’da ise onlarca çocuğun tutuklu olduğunu dile getirdi.

Öngör, tutuklamanın ceza kanunda en son başvurulan bir tedbir olduğunu ve Çocuk Koruma Kanunu’na bakıldığında en son başvuracak çare olduğunu belirtti. Öngör, “Bütün devlet kurumları polisiyle, askeriyle, yargıyla, siyasi iktidarıyla ve bütün devlet kurumlarıyla topyekun toplumsal muhalefeti sindirmek için bir taraftan yaşı küçük çocuklar tutuklanıyor. Bir taraftan siyasi muhalefet partilerin temsilcileri gözaltına alınıp, tutuklanıyor. Bir taraftan işkence ediliyor. Tamamen kaos ortamı var. Bu anlamıyla baktığımızda çocuklar üzerinde yürütülen politikanın hiç bir hakkaniyet, hukuki ve evrensel insan haklar ilkesine uyan hiç bir pratik söz konusu değildir” dedi.

Çocukların tutuklanmasının bu soruna çözüm olmadığını da söyleyen Öngör, sorunun çözümünün tamamen Kürt sorunun çözümüne bağlı olduğuna değindi. Öngör, şöyle devam etti: “Bugün ne kadar gözaltına alınıp tutuklarsanız, ne kadar katlederseniz; bunların hiç birisi güvenlik politikalarıyla bu sorunu çözme imkânınız yoktur. Bu 40 yıldır devlet tarafından denen bir yöntem idi. Bu ülkenin milli sermayesine kalkıp zarar getirmiş. Bu ülkede kutuplaştırmayı getirmiş. Bu ülkede kardeş kanının akmasına sebep olmuştur. Bunun tek yolu evrensel insani değerlerle bir masa etrafında toplanıp, özgür, demokratik bir sistem yaratacak yasal düzenlemeler yapmaktır.”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s