Haberler

ABD’de 10 Eyalette, Çocuklar Sürekli Olarak Tecritte Cezalandırılabilir

ABD’nin çocuk adalet sistemi ile ilgili haberi okuyucularımızla paylaşıyoruz. Haberin orjinaline buradan ulaşabilirsiniz.

ABD’de 10 Eyalette, Çocuklar Sürekli Olarak Tecritte Cezalandırılabilir

Alabama, Georgia, Kansas, Kentucky, Louisiana, Michigan, Oregon, Tennessee, Texas ve Wyoming çocukların cezalandırıcı olarak tecrit edilmesine sınır getirmiyor.

WASHINGTON– Lowenstein Sandler hukuk şirketinine bağlı probono programın henüz yayınladığı rapora göre 10 eyalet, ıslahevlerindeki çocukların sürekli olarak tek kişilik hücrelerde cezalandırılmasını hukuken tanıyor. Uygulamanın yasak olduğu 21 eyaletin çoğunda, çocukların tecrit edilmesi, cezalandırma dışı yöntemler temel alınsa da mümkün.

Hücre hapsi, kanun koyucuların ve insan hakları aktivistlerinin üzerinde titizlikle durmaya başladığı, bir kişiyi günde 24 saate kadar izole etme uygulamasıdır. 2011’de bir Birleşmiş Milletler işkence uzmanı,  çocukları cezalandırmak için tecridin kesinlikle uygulanmaması gerektiğini söyledi. Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Amerikan Akademisi de, “çocuk ıslahevlerindeki intiharların çoğunluğunun, kişinin hücrede tecritte kaldığı zaman gerçekleştiğini” belirterek, uygulamaya karşı çıkıyor.

Ancak kısıtlamaların kapsamı çok değişken. Rapora göre Alabama, Georgia, Kansas, Kentucky, Louisiana, Michigan, Oregon, Tennessee, Texas ve Wyoming ya çocukların cezalandırma amaçlı hücre hapsinde kalma süresini sınırlandırmıyor ya da bir yöneticinin onayı halinde sınırlama olmadan hücre hapsini onaylıyor. (Bu durum hücre hapsinin daha sık yaşandığı yetişkin hapishanelerinde kalan gençleri kapsamıyor.)

20 eyalet, cezalandırıcı hücre hapsinin süresini 6 saatle sınırlamak (Delaware) ya da çocukların hücrede tutulabileceği toplam süreyi 90 gün ile sınırlamak (California) gibi uygulama üzerinde daha belirleyici kısıtlamalar öngörüyor.

Cezalandırıcı hücre hapsini tamamen yasaklayan eyaletlerin sayısı artıyor. ABD Adalet Bakanlığı uygulamanın frenlenmesi için Ohio eyaleti ile önemli bir anlaşmaya vardı. Obama yönetiminin ele aldığı davalardan biri, 82 gün boyunca kendi odasında ya da hücrede kapalı kalan Kenny isimli, 17 yaşındaki bir çocuğa aitti. “Doğru düşünemiyordum, kafamı kapıya ve diğer her şeye vuruyordum. Deli bir insan gibi davranıyordum.” dedi.

Nörologların yeni tespitine göre, tecrit gençlerin beyinlerini kalıcı olarak değiştirebiliyor. Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalarda, uzun dönemli tecrit halinde, ergenlikte gerçekleşmesi gereken sinaptik budamanın – çocukların fevrilik/düşünmeden hareket etme gibi davranışlarını bırakmasını sağlayan bir süreç- gerçekleşmediğini gösterdi. Bu tecridin suçta tekerrürü artırabileceğini gösteriyor. Bazı eyaletlerde görüldüğü üzere çocuklar tecritle cezalandırılmadıklarında suç fillerini daha az oranda tekrar ediyorlar. Ohio yeni kuralları uyguladığında, Ocak – Eylül 2014 arasında genç mahpusların şiddet uygulaması %37 oranında düştü.

Rapora göre, gitgide daha fazla sayıda eyaletin tecridi bir cezalandırma yöntemi olarak yasaklamasına rağmen, birçok eyalet hala “kendileri, başkaları ya da kurum için tehdit” gibi cezalandırma dışı sebeplerle izolasyon uyguluyor. Lowenstein “çocuğun güvenliği için kesinlikle gerekli değilse izolasyon birkaç saati geçmemeli” dedi. Rapor ayrıca, 24 saatten uzun tecritte kalan çocukların günde en az sekiz saati odalarının dışında geçirmeleri ve okula, programlara, ruh sağlığı hizmetlerine normal erişimlerinin olması gerektiğine değiniyor.

Hukukçular bu sorunu federal düzeyde ele almaya çalışıyorlar. İki taraflı bir adalet sistemi reform paketi neredeyse her dava için tüm eyaletlerde çocuk hapishanelerindeki tecridi yasaklayabilir.

Çeviri için İdil Aydınoğlu’na teşekkür ederiz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s