“Abi biz de okuyabilecek miyiz?”

Hapiste Çocuk Ekibi olarak bir düzeltme yapmak isteriz.

İnsan Hakları Derneği’nin verilerine göre 6 çocuk hapishanesi dışında yetişkinlerin kapatıldığı 100 hapishanede çocuk mahpuslar bulunmaktadır. Adalet Bakanlığı, yeni çocuk hapishaneleri açmak konusundaki hedefinin gerekçesini, yetişkinlerin kapatıldığı 100 hapishanede bulunan çocuk mahpusları açılacak yeni çocuk hapishanelerine nakletmek şeklinde açıklayabilir. Ancak örneğin ailesi ve kendisi Trabzon’da bulunan bir çocuğu Hatay’da açtığınız hapishaneye naklettiğiniz zaman ailesinden, avukatından yine uzaklaştırmış, çocuğu yalnızlaştırmış oluyorsunuz. Dolayısıyla yeni açılacak çocuk hapishaneleri her haliyle yeni mağduriyetler yaratacaktır.

Hapiste Çocuk

 

22.11.2015 – Birgün / Anıl Yurdakul

Yeni çocuk hapishaneleri yeni mağduriyetler yaratır

Bakanlığın beş yeni çocuk hapishanesi daha açılacağı yönündeki açıklaması tepki çekti. Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği’nden Alper Yalçın: Yeni mağduriyetlere yol açacaktır

cropped-sincan-cezaevinde-cocuk-mahpuslara-ciplak-arama-11.jpg

Trabzon’da E Tipi Kapalı Ceza ve İnfaz Kurumu’nda çocuk mahkum 15 yaşındaki E.N.’nin koğuşunun kapısına kendisini asarak yaşamına son vermesinin ardından, Adalet Bakanlığı işkence ve şiddetin yaşandığı hapishanelerde önlem almak yerine beş çocuk hapishanesi daha yapılacağını açıkladı.
Açıklamada beş cezaevinden üçünün 2016’da Diyarbakır, Hatay ve Tarsus’ta, ikisinin ise Kayseri ve Tekirdağ’da inşa edileceği duyurdu.

‘Yeni Şakran ve Pozantı’
Kurulması planlanan yeni cezaevlerinin, kötü muamele ve işkence haberleriyle gündeme taşınan Şakran ve Pozantı cezaevlerine yenilerini eklemek anlamına geldiğini belirten Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği’nden Alper Yalçın, ”Şu an 100 hapishanede İHD’nin verilerine göre 100 tane hapishanede bulunan çocuk mapusları yeni açılacak cezaevlerine konulacak. Bu da yeni mağduriyetlere yol açacaktır” dedi.

‘Destek olunmuyor’
Cezaevinden çıkan çocukların topluma kazandırılmadığını vurgulayan Yalçın, ”Çocukların kendi akranları arasında uyumsuz, şiddet eğilimi göstermesi ona ceza verilmesi değil, psikolojik bir desteğe ihtiyaç duyduğunun göstergesidir. Ama biz çocuğu kavga ettiği zaman 5 gün 21 saat bir odaya kapatıyoruz. Ardından oradan çıkarıyoruz, ayda bir çıplak arıyoruz, ailesiyle görüştürmüyor etkinlikten men ediyoruz. Tahliye olduktan sonra da çocuk hakkında tahliye planı yapmıyor, hiçbir destekte bulunmuyoruz” diye konuştu.

‘Ama biz sabıkalıyız’
Tahliye edilen çocukların damgalandığını belirten Yalçın, “Bir çocuk bana, ‘Abi bizde okuyabilecek miyiz?’ demişti. ‘Elbette okuyabilirsiniz’ dediğimizde ise, ‘Ama biz sabıkalıyız’ diyorlar. Tahliye olduktan sonra iş başvurusunda bulunduklarında sabıka kaydı istiyorlar. Bana, ‘Sabıkamdan dolayı iş bulamadığımdan ailemle kavga ediyorum’ diyen çocuklar da bulunuyor” dedi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: