Haberler

Trabzon’da kendini asan çocuğun ölümünden Adalet Bakanlığı sorumlu!

17.11.2015 – DİHA

E.N.’nin ölümünden Adalet Bakanlığı sorumlu

cezaevinde-bin-686-cocuk-mahkum

Trabzon’da Bahçecik E Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan 15 yaşındaki E.N.’nin B1 koğuşunun kapısına kendisini asarak yaşamına son verdiği iddia edilirken, çocuk cezaevlerinde yaşanan bir ölüm vakasıyla ilgili AİHM’in Türkiye’yi mahkûm ettiğini söyleyen Çocuk Cezaevi Kapatılsın Girişimi Sözcüsü Avukat Hasan Erdoğan, E.N.’nin ölümünden cezaevi idaresi ve Adalet Bakanlığı’nın sorumlu olduğunu söyledi.

Geçtiğimiz hafta Trabzon’da Bahçecik E Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan 15 yaşındaki E.N.’nin B1 koğuşunun kapısına kendisini asarak yaşamına son verdiği iddia edilmesi olayı, Türkiye’de bir kez daha “çocuk cezaevleri” gerçeğini gündeme getirdi. Ölümüyle ilgili yürütülen dosyaya yayın yasağı getirilen E.N.’nin “psikolojisi bozuk” olduğu belirtilirken, yine çamaşır ipiyle intihar ettiği öne sürüldü. E.N.’nin olayıyla birlikte 2009’dan bu yana “çocuk cezaevlerinde” gerçekleşen 10’uncu intihar vakası olduğu belirtiliyor. Çocuk Cezaevi Kapatılsın Girişimi’nin verilerine göre, kapasiteleri 288 olan “çocuk cezaevleri”, Adalet Bakanlığı’nın 2016’da Diyarbakır, Hatay ve Tarsus olmak üzere 3, 2017 ve 2018’de de Kayseri ve Tekirdağ ili Çorlu ilçesinde birer yeni “çocuk cezaevleri” yapmasıyla daha da çoğalacak. Çocuk Cezaevi Kapatılsın Girişimi’nin verilerine göre ise, cezaevlerinde 2 bin 100 civarında çocuk cezaevinde bulunuyor.

‘Çocuklar hücre cezaları alabiliyor’

Daha önce Pozantı, Maltepe, Şakran, Muğla ve Antalya çocuk cezaevlerinde çocuklara yönelik saldırılar gerçekleşirken, Çocuk Cezaevi Kapatılsın Girişimi’nin çocuk cezaevlerindeki hak ihlalleri raporuna göre, çocuklar cezaevlerinde çıplak aramalara maruz kalıyor, kapalı görüş uygulamasında var olan camdan dolayı ailelerine dokunamıyor, cezaevi yönetimi tarafından verilen üç öğün yemek dışında, içecekleri su dahil olmak üzere tüm temel ihtiyaçlarını kantinden satın alarak karşılamak zorunda kalıyor, “cezaevi kurallarına uymadıkları” gerekçesiyle bir ay etkinliklerden men edilme, günde 21 saat olmak üzere beş gün boyunca odaya kapatma gibi disiplin cezaları alabiliyor.

‘Psikolojisi bozulan çocuklara anti-depresan haplar veriliyor’

Yukarıda sayılan ihlallerin bir yandan çocukların psikolojisinin bozulmasına neden olurken bir yandan da çocukların sağlık ve eğitim haklarının ellerinden alındığını ifaden eden Çocuk Cezaevi Kapatılsın Girişimi Sözcüsü Avukat Hasan Erdoğan, çocukların olası bunalım hallerinde ise mutlaka rehabilite edilmesi gerektiği söyledi. Ancak, aksine; bu tür durumlarda çocukları daha ağır koşullarda çocuklara “hücre cezası” verildiğini dile getiren Erdoğan, “Daha önce, Maltepe, Pozantı, Şakran’da hücre cezaları yaşandı ve bu çocuklara anti-depresan hapları vermekle yetinildi. Yine, Sincan’da cezaevi içerisinde Sağlık kompleksi var, ancak hastane içinde bir psikolog yok” dedi.

‘E.N.’nin yaşam hakkı devlet tarafından ihlal edildi’

Daha önce de çocuk cezaevlerinde ölüm vakaları yaşandığını ve 2004 yılında Kars Cezaevi’nde intihar eden Bilal Çoşelav için AİHM’in “çocuğun yaşam hakkının ihlali”nden dolayı Türkiye’yi mahkûm ettiğini hatırlatan Erdoğan, E.N.’nin de yaşam hakkının devlet tarafından ihlal edildiğini belirterek, “E.N. gibi bir çocuğun da hapishanede değil, hastanede tedavi olması gerekirdi. Ölümle sonuçlanması, bütünüyle cezaevi idaresinin ve Adalet Bakanlığı’nın sorumluluğundadır” dedi.

Çocuk cezaevlerinin kapatılması için bir yılı aşkın bir süredir kampanya yürüttüklerini söyleyen Erdoğan, “Biz, asla ve asla cezaevi koşullarının iyileştirilmesini talep etmiyoruz, mutlaka çocuk cezaevlerinin kapatılması gerektiğini söylüyoruz” dedi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s