İngiltere’den bir rapor, çocuk hapishaneleri yerine küçük birimler olmasını tavsiye ediyor!

22 Ekim 2015’te BBC’de yayınlanan bir haberi paylaşıyoruz. Haberin orijinaline buradan ulaşabilirsiniz.

İngiltere’de yayınlanan bir rapor, çocuk cezaevleri yerine küçük birimler olmasını tavsiye ediyor

Rapor yasaları ihlal eden çocukları küçük birimlere yerleştirmenin tekrar suç işleme oranının düşürülmesine yardım ettiğini söylüyor.

The Unlocking Potential’ın raporuna göre çocuklar, gençler için ceza infaz kurumlarında tutulduklarında daha fazla şiddete ve uzun süreli tecrite maruz kalıyorlar.

Çocuk Komisyonu üyesi Anne Longfield, sonuç olarak serbest tahliye edildiklerinde tekrar suç işleme ihtimallerinin arttığını belirtiyor.

Şiddete Uğrama

The Unlocking Potential’ın çalışması İngiltere’deki çocuk adalet sistemi içerisindeki ortalama olarak her üç çocuktan birinin, bir noktada tecrit edildiğini, bununda düzeni ve güvenliği sağlamaya yönelik bir bakış açısından kaynaklandığını ortaya koyuyor.

Genç insanlar, personelin çocuklarla daha yüksek oranda ilgilendiği güvenli çocuk evlerinde ve eğitim merkezlerinde genellikle daha kısa süreler için tecrit ediliyor.

Fakat personel-çocuk oranı daha düşük olan büyük ceza infaz kurumlarında, gençler daha çok şiddete maruz kalıyor ve çete ilişkilerinden etkileniyor, bunun sonucunda da daha uzun süreli tecrite koyuluyorlar.

Raporun sorumlusu olan Longfield, çocukları daha çok şiddete ve uzun süreli tecrite maruz bırakan bu birimlerde tutmanın uzun vadede bedelleri olduğunu ifade ediyor.

“Uygun Maliyet”

Longfield, çocukların izole edildiklerinde eğitimlerinin aksadığını ve mahkumiyetleri bittiğinde topluma yeniden entegre edilmelerinin zorlaştığını da ekliyor.

“Adalet Bakanlığı bu raporu göz önünde bulundurarak büyük çocuk hapishanelerinin küçük güvenli birimlerle değiştirilmesini değerlendirmeli.

“Bunlar, daha yüksek bir yetişkin-çocuk oranı gerektirdikleri için kısa vadede daha masraflı olabilir, ama gelecekte gençleri beladan uzak tutmaya yardımcı olabilirse uzun dönemde daha uygun maliyetli olacaktır.”

Rapor ayrıca, çocukların 22 saat veya daha uzun sürelerde izole edilmelerine yol açabileceğini belirterek, tecrite son verilmesi için de çağrıda bulunuyor.

Longfield bunların yanı sıra, güvenli birimlerde tutulan çocukların sayısının 7 yıl önce 3000’den 1000’e düşmesi sebebiyle, tahliye edilenlerin topluma etkin yeniden entegrasyonu konusunun aşikar olduğunu da ekledi.

“Son Çare”

Bu sene başında Adalet Bakanı Michael Gove hapishane sistemini değiştirmek için radikal önerilerde bulundu.

Gove, mahpusun tahliye zamanının hapishanedeki akademik performansı ile ilişkilendirilmesini önerdi ve Birleşik Krallık’ın tekrar suç işleme oranlarını düşürememesinin ‘korkunç’ olduğunu ifade etti.

Gove, bunun yanında ülkedeki Viktorya dönemi hapishanelerinin tasfiye edilerek Britanya’nın “çağdışı ve aşırı kalabalık” hapishanelerini geliştirmek için oluşturulacak bir fon sağlayabileceğini belirtti.

Bir Adalet Bakanlığı sözcüsü şöyle dedi: “ Biz şundan eminiz ki, çocuklar yalnızca son çare olarak dikkatli bir kontrol ve düzenli denetim altında yalnızca kendilerini ve başkalarını tehlikeye attıkları durumlarda tecrit edilmeli.

“Devlet Bakanlığı gençlik adalet sistemini yeniden değerlendirmek ve gelecek yıl bir rapor yayınlamak görevlendirildi.”

Çeviri için Nisa Memiş’e teşekkür ederiz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: