Haberler

Şakran Çocuk Hapishanesinde 14 yaşındaki çocuk tedavi edilmiyor!

15.09.2015 – ANF

14 yaşındaki hasta tutsak İ.Y tedavi edilmiyor!

cocuk_cezaevleri_sorunu_tbmm_gundeminde_h523991

Şakran Çocuk Cezaevi’nde tutuklu bulunan 14 yaşındaki İ.Y, tedavi edilmek için idareye başvurmasına rağmen acil olan ameliyatı 13 ay sonra yapıldı. Hakkari’den gelen ağabeyi İsmail Yaşar ise, kardeşiyle görüştürülmediği gibi refakatçi kalma isteği de reddedildi. Yaşananlara tepki gösteren TAY-DER Eş Başkanı Karbadağ, refakatçi olma isteğinin reddedilmesini, İstanbul protokolünün ve edilen Hipokrat yeminin ihlali olduğunu belirtti.

Kobane’de çetelerin saldırısı sonucu, kolundan 3 yerden yaralanan ve kemiklerinde kırılma ve parçalanma olan 14 yaşındaki İ.Y., tutuklu bulunduğu Şırnak Çocuk Cezaevi’nde on ay boyunca tedavi edilmedi. Ailesi tarafından başka bir cezaevine tedavisi için sevki istenen İ.Y., Şakran Çocuk Cezaevi’ne nakledildi; ama burada da 2 ay boyunca tedavi edilmeyerek hücrede bekletildi.

Cezaevi idaresi tarafından tedavi edilmek üzere ikinci ayın sonunda İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne getirilen İ.Y. , yaklaşık 5 gün de burada mahkum koğuşunda bekletildikten sonra ameliyat edildi. Cerrahi müdahaleden sonra yoğun bakım ünitesinde bekletilmesi gereken Yaşar, tekrar mahkum koğuşuna getirildi. Hakkâri’den gelen ağabeyi İsmail Yaşar ise ameliyat öncesi ve sonrası kardeşini göremediği gibi refakatçi olarak yanında kalma isteği de ortopedi ve travmaloji uzmanı K.Ö tarafından “soruşturma açılabilir” gerekçesiyle reddedildi.

Hastanede tedavisi bitmeyen İ.Y.’nin tekrar cezaevinde gönderileceği öğrenildi.

‘HASTAHANE DAHİ GÖRÜŞEMEDİK’

Konuya ilişkin ANF’ye konuşan ağabey İsmail Yaşar, Hakkari’den geldiğini ve dört aydır kardeşini göremediğini aktararak,“İzmir’de savcılıklara verdiğimiz bütün görüş dilekçelerine ret cevabı geldi. Benimle yüz yüze bile görüşmediler, derdimizi anlatamadık. Hastanede dahi görüşmemize izin vermiyorlar. Refakatçi kalıp kardeşimin yanın da tedavisi bitene kadar görmek istedim ama reddedildi. İlk geldiğim günlerde bana ameliyat günü bile söylenmedi. Araştırarak kendimiz bulduk ameliyat olduğunu. Durumu hakkında da avukatı aracılığıyla bilgi sahibi olduk” dedi.

‘NE TEDAVİ EDİLİYOR, NE DE TAHLİYE’

Tutuklu Ve Hükümlü Aileleri Yardımlaşma Derneği (TAYD-DER) Eş Başkanı Musa Karbadağ, AKP Hükümeti’nin politikaları yüzünden ülkenin tümünün bir şiddet sarmalı haline geldiğini ve bu sarmalın aynısının cezaevinde de devam ettiğini belirterek, “Buzdolaplarında bekletilen otuz beş günlük bebeğe yapılanların aynısı cezaevlerinde maalesef kendisini gösteriyor. Bugüne kadar hasta tutsaklara ilişkin maalesef bütün çağrılarımıza rağmen iktidar maalesef, muhalif görmüş olduğu özellikle de Kürt siyasi tutsaklara dair bir insanlık kiniyle yaklaşmaktadır. Ne tedavilerine yanaşıyor, ne de tahliyelerini gerçekleştiriyor” diye konuştu.

‘İKTİDAR SUÇ İŞİLYOR’

Ülkenin bir diktatör tarafından yönetildiğini ve bütün uluslararası ve evrensel hukukun da ayaklar altına alındığına dikkat çeken Karbadağ, “Cezaevlerinde insanın var oluşundan kaynaklı bütün hakları bugün çiğnenmektedir. Özellikle sağlık imkanlarına erişim hakkı, en temel hak olmasına rağmen, iktidar suç işleyerek bunu ihlal etmektedir. Birçok arkadaşımız da olduğu gibi İ.Y. arkadaşımız da bir yıldır tutukludur ve bu yarası ile yaşamını sürdürmektedir. Aslında bu durum AKP iktidarının Kürtlere karşı güttüğü kin ve nefretin göstergesidir. Cizre’de genç, kadın, yaşlı demeden katleden zihniyet bugün maalesef cezaevi maltalarında hortlamaktadır“ diye belirtti.

‘SAĞLIKÇILAR TARAFSIZ OLMALI’

İsmail Yaşar’ın refakatçi olma isteğinin reddedilmesini, İstanbul protokolünün ve edilen Hipokrat yeminin ihlali olduğunu söyleyen Karbadağ, söz konusu olanın insan hayatı olduğunu ve sağlık çalışanlarının tarafsız olması gerektiğini vurguladı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s