Haberler

“İçeride Çocuk Var!”

GaiaDergi

18.07.2015

cropped-bebek.jpg

İçeride çocuk var: Cezaevindeki kadın mahkumların ışıksız çocukları

İçeride çocuk var: Cezaevindeki kadın mahkumların ışıksız çocukları

2014 tarihi itibarıyla Türkiye’de, sekiz farklı ilde yer alan kadın ceza infaz kurumlarında 400 civarında 0-6 yaş arası çocuk bulunuyor. Maalesef bu çocuklar en temel gelişim süreçlerini cezaevi koşullarında geçirmekte ve her türlü suçlu profiline tanıklık etmekte. Çocukların bu ortamdan uzaklaştırmak, onlara diğer çocukların sahip olduğu sosyal olanakları cezaevlerinde kurma çabasında olan ‘’İçeride Çocuk Var’’ kampanyası, çocukları cezaevi koşullarından bir nebze uzaklaştırıp onlara cezaevi içerisinde oyun parkları, anaokulları kuruluyor, onlara psikolojik destek sağlamak için cezaevlerine psikologlar gönderiliyor.

Çocuklar cezaevlerinde mahkum gibi yaşıyorlar

Mahkum annelerin söyledikleri durumun ciddiyetini daha da ortaya koyuyor.

‘’Oğlum cezaevinde her gün gardiyanlar tarafından sayımlarda bir mahkum gibi yer alıyor yaşanan her ne kadar oyun gibi gelse de gerçeğin farkında.’’

Oyuncakla yeni tanışan çocuklar

Sevim Y., oğlunun oyuncakla yeni tanıştığını anlatıyor ve devam ediyor: “Benim çocuğum düne kadar oyuncak diye televizyon kablolarıyla oynuyordu. Oyuncağın ne olduğunu bilmiyordu. Kreşten zebra verdiler. Çocuğum korktu. İlk kez gerçek bir oyuncakla tanıştı. Nasıl oynayacağını bilemedi. Şimdi yeni yeni oynuyor. Oyuncakları kırıyor. Dar bir alanda büyümüş olmanın verdiği agresiflik var. Her şeye tepkili.”

Sağlık problemleri yaşıyorlar

“En büyük sorunumuz çocuğun sağlığı. Bazen ateşi 41 dereceye kadar çıkıyor. Yemek sorunu ve oyuncak olmaması da sorun. Tek oyuncağımız telefon kartları, hiç oyuncağımız yok” diyor annesi.

İlk olarak 53 çocuğun anaokulu yenilenecek

Çocuklara Yeniden Özgürlük Vakfı bünyesinde ve İçerde Çocuk Var Gönüllüleri’nin desteğiyle yürütülen sosyal sorumluluk projesi kapsamında, ilk olarak Bakırköy Kadın Cezaevi’nde yaşayan 53 çocuğun anaokulunun yenilenmesi hedefleniyor.

Projenin hedefleri

  • Çocuklara öğrenecekleri, eğlenecekleri ve oynayacakları eksiksiz bir anaokulu hazırlamak,
  • Yeşil alan yaratarak doğa ile tanışmalarını sağlamak,
  • Çocuk gelişimine uygun yemek çıkartmak ve uygun mutfak inşa etmek,
  • Dış mekan oyun alanı kurmak.

Destek olmak mümkün

Sizler içerideki çocuklar için kıyafet, oyuncak, hikâye kitapları ve onların gelişimine katkı sağlayacak her türlü şeyi başta Bakırköy Kadın Cezaevi olmak üzere Gebze, Kocaeli, Samsun, Sivas, Denizli ve Adana illerinde bulunan kadın cezaevlerine kargolayabilirsiniz. Bu çocukların hepimize ihtiyaçları var. Ayrıca projeye maddi olarak katkıda bulunmak isterseniz COCUK yaz 4528’e gönder kampanyası ile katkıda bulunabilir veya kampanyanın hesap numarasına bağışlarınızı yapabilirsiniz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s