Duyurular

Çocuk Cezaevleri Kapatılsın Girişimi Basın açıklaması!

23.07.2015

BASINA VE KAMUOYUNA

çocuk hapishaneleri kapatılsın

Bugün, öldürülen mahpus çocuk Onur Önal’ın duruşmasının görüldüğü bu adliye sarayının önünde, çocukların kapatıldığı ceza infaz kurumlarının şiddet ürettiğini bir kez daha haykırmak için bulunuyoruz.

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’nun Maltepe Çocuk ve Gençlik Ceza İnfaz Kurumuna yönelik inceleme raporuna göre; 27 Eylül 2014 tarihinde hayatını kaybeden Onur Önal’ın kapatıldığı, kapasitesi 324 olan Maltepe Çocuk Cezaevi’nde, 327 çocuk, 3 psikolog, 1 sosyal çalışmacı, 2 öğretmen, 2 sağlık memuru ve 4 vardiya halinde çalışan 177 infaz ve koruma memuru bulunmaktadır.

Aynı raporda, çocukların fiziksel şiddet içeren oyunlarına müdahil edilmemesi ve Onur Önal’ın belli aralıklarla arkadaşları tarafından darp edildiğinin anlaşılmaması nedeniyle infaz görevlilerinin ihmallerinin ya da dikkatsizliklerinin bulunduğu tespit edilmiştir. Ayrıca bu ihmalin yanında teknik eksikliklerin ve personel yetersizliğinin de olayın yaşanmasında önemli bir faktör olduğu belirtilmiştir.Dava dosyasında kapsamında hazırlanan bilirkişi raporuna göre de, görev ihmali tespiti yapılmıştır. Tüm bunlara rağmen görevliler hakkında yürütülen idari soruşturma da,Kurum tarafından “ceza verilmesine yer olmadığına dair karar” verilmiş, açılan bu davayla da yaşananlardan sadece diğer mahpus çocuklar sorumlu tutularak,asıl sorumlu olan görevlilerin ihmalleri yok sayılmıştır.

Bizler insan hakları ve çocuk hakları savunucuları olarak biliyoruz ki, henüz 12-18 yaş aralığında ve gelişim çağında olan çocukları desteklemek yerine, cezaevlerine kapatmak açıkça şiddettir.Kabul edilemez sonuçlara sebep olan hak ihlallerinin benzerleri, daha önce birçok cezaevinde yaşandığı gibi, bu ihlallere yenilerinin ekleneceğine dair endişelerimiz de sürmektedir.

Çünkü;

  • Çocuklar, ailelerine dokunamadıkları kapalı görüş uygulamalarını, çıplak arama uygulamalarını,etkinliklerden men edilme, odaya kapatma cezaları gibi disiplin cezalarını barındıran; travma yaratma ihtimali yüksek, iyileştirmeden uzak, yoksunluk, engelleme, şiddet dolu olan topluma kazandırmanın aksine geriletici bir infaz rejimi ile karşı karşıyadır.
  • Çocukların kapatıldıkları tüm kurumlarda, psikolog, sosyal çalışmacı, öğretmen, doktor, sağlık memuru ve infaz ve koruma memuru sayıları benzerlik taşımakta; insan yaşam alanında,davranış doğasına yönelik çalışılmasına rağmen yeterli eğitimden geçmeden çalıştırılan yüzlerce infaz koruma memuruna karşılık, iki üç sosyal bilimci çalışmakta, onlar da cezaevlerinde bulunan hakim mekanik güvenlik ideolojisi nedeniyle mesleklerini insani olarak yerine getirememektedir. Cezaevleri çocukların insanlık onuruna, sağlıklı gelişimine ve haklarına aykırı ilkel yöntemler olan baskıya dayalı  disiplin ve ödül-ceza uygulamaları ile şiddetli ortamlara dönmektedir. Kanunlarda ifade edilen “iyileştirme” iddiasının bu nedenlerle hayata geçirilemediği görülmektedir.

Öncelikli talebimiz çocuklarımızı öldüren, hayatlarını ellerinden çalan, toplumsal sorunların bedelini çocukların üzerine insanlık dışı yöntemlerle yükleyen çocuk cezaevlerinin kapatılmasıdır.Çocuklar için tam adalet sağlanana dek Onur Önal’ın hayatını kaybetmesine sebep olan ve daha önce yaşanan hak ihlallerinin tekrar yaşanma ihtimalini barındıran cezaevlerinin, bağımsız izleme yapılabilmesi için sivil toplum örgütlerine biran önce açılmasını, Onur Önal’ın ölümünde asıl sorumluluk taşıyan kamu görevlilerinin yargılanmalarını ve cezalandırılmalarını, çocuk refahını temel ilke edinen çocuk adalet sisteminin yeniden inşa edilmesini talep ediyoruz!

ÇOCUK CEZAEVLERİ KAPATILSIN!

Çocuk Cezaevleri Kapatılsın Girişimi

İnsan Hakları Derneği Hapishane Komisyonu

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s