Haberler

Hapishanedeki çocukların yemek bedellerini kendilerinden veya ailelerinden alınmaması için kanun teklifi verildi.

Son günlerde medyada çocuk hapishanelerinin kapatılması için kanun teklifi sunulduğuna dair haberler yer aldı ancak meclise çocuk hapishanelerinin kapatılması ile ilgili sunulmuş güncel bir kanun teklifi yok. Haberde bahsedilen kanun teklifi direk çocuk cezaevlerinin kapatılmasına yönelik değil, bu şartlar sağlanana kadar geçecek sürede tüm çocukların yemek bedellerinin kendilerinden veya ailelerinden alınmamasını talep eden bir kanun teklifi verdi.

15.07.2015 Açıkhaber

CHP’den çocuk cezaevlerinin kapatılması teklifi

Hapiste Çocuk

CHP Türkiye de suça itilmiş çocuklar ve kadınların çevrelerinin eğitilerek topluma kazandırılması için çocuk cezaevlerinin kapatılması, bu şartlar sağlanana kadar geçecek sürede tüm çocukların yemek bedellerini kendilerinden veya ailelerinden alınmaması için kanun teklifi verdi.

İnşası Karşılığı Olarak Alınacak Harçlar ve Mahkümlara Ödettirilecek Yiyecek Bedelleri Hakkında Kanunun,“Cezaevlerinde tutuklu ve hükümlü bulunan annelerin yanında kalan çocuklar ile cezaevlerinde tutuklu ve hükümlü bulunan çocuklar hariç olmak üzere her mahküm cezaevinde bulunduğu müddetçe yiyecek bedelini ödemeğe mecburdur ” diye değiştirildiğini belirten CHP Mersin Milletvekili Aytuğu Atıcı, Bunu engelleyen yasa maddesinin değiştirilmesinin, çocukların daha sağlıklı beslenmelerine katkı sağlayacağını, Türkiye de suça itilmiş çocukların ve çevrelerinin eğiterek topluma kazandırması ve çocuk cezaevlerini kapatması, bu şartlar sağlanana kadar geçecek sürede ve tüm çocukların yemek bedellerini kendilerinden veya ailelerinden alınmamasını meclis gündemine taşıdı.

CHP’li Atıcı’nın kanun teklifinin gerekçesi ise şöyle :

Ceza ve infaz kurumlarında, tutuklu ve hükümlü annelerin yanında kalmak zorunda olan çocuklar ile suça itilmiş tutuklu ve hükümlü çocuklar bulunmaktadır. Ceza infaz kurumlarında tutuklu ve hükümlülere verilen yemeklerin bedelleri 1934 tarihli kanun çerçevesinde çocuklara da ödetilmektedir. Cezaevlerinde annelerin yanında kalan çocukların beslenmesine ait iaşe bedelleri annelerden alınmakta veya daha sonra tahsil edilmektedir. Bedel ödeyemeyen anne gerekli gıdayı alamamakta veya kısıtlı almaktadır. Çocukların beslenmeleri yetişkinlere göre daha önemlidir.

ÇOCUK GELİŞMESİNDE ÖNEMLİ OLAN GIDA ÜCRETSİZ OLMALI

Beslenmedeki eksiklikler ve hatalar gelişimlerini bozmakta gelecekte telafisi mümkün olmayan bozukluklara sebep olmaktadır. Annelerinin yanında kalmak zorunda olan çocuklar ve korunamadığı için suça itilmiş çocuklar toplumun hatalarının bedelini ödemek zorunda bırakılmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti dışarıda koruyamadığı çocukları ile annelerin yanında kalmak zorunda olan çocukların gıdalarını bedelsiz verebilecek güçtedir. Bunu engelleyen yasa maddesinin değiştirilmesi çocukların daha sağlıklı beslenmelerine katkı sağlayacaktır. Türkiye suça itilmiş çocuklarını ve çevrelerini eğiterek topluma kazandırmalıdır. Bunun için çocuk cezaevlerini kapatmalıdır. Bu şartlar sağlanana kadar geçecek sürede ve daha sonra sorumluluğu altındaki tüm çocukların yemek bedellerini kendilerinden veya ailelerinden almamalıdır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s