Haberler

“Çocuğu olan anneler için tutukluluk yerine başka güvenlik önlemleri alınmalı”

13.07.2015 – GerçekGündem

Annesiyle hapis yatan çocuk bayramı görsün

CHP’li İrgil, cezaevinde annesiyle birlikte zorunlu hapis hayatı yaşayan çocukların bayram öncesi özgürlüklerinin verilmesini istedi.

cropped-bebek.jpg

BURSA / DHA- CHP Bursa Milletvekili Dr. İrgil, “Tutuklu anneleriyle dört duvar arasına mahkum edilen çocukların hayatı daha başlamadan karartılıyor ve bu sayı gün geçtikçe artıyor” dedi.

CHP Bursa milletvekili Dr. Ceyhun İrgil yaptığı yazılı açıklamada, Adalet Bakanlığı tarafından Ocak 2015’te 450 olan ceza infaz kurumlarında annesinin yanında kalan çocuk sayısının Mayıs 2015’te 510 olarak açıklandığını hatırlatarak, “Bugün ise 529’a yükselmiş bulunuyor. Görüldüğü üzere sayı her geçen gün artıyor. Yasa tutuklu ve hükümlü annelere 0-6 yaş grubundaki çocuklarını, dışarıda bırakacak kimsesi yoksa yanlarına almalarına izin veriyor. Kısacası bu çocuklar zorunluluktan tutumlu ve hükümlü oluyor. Annesi cezaevinde olduğu için hapis hayatı yaşıyor. Biliyoruz ki, dışarıda annesinin cezası onandığı takdirde cezaevine girmeyi bekleyen başka çocuklar var” dedi.

İrgil, cezaevlerinin çocukların psiko-sosyal gelişimini olumsuz etkilediğini ve bu çocukların güneş göremeden sağlıksız koşullarda büyümek zorunda kaldıklarını kaydederek, çocukların geleceğinin karartıldığını söyledi.

BAYRAM HEDİYESİ

Annesi mahkum edilen çocukları dışarıda bırakacak önlemler alınması gerektiğini ifade eden İrgil, şöyle devam etti:

“Çocuğu olan tutuklu kadınların da tutukluluk süresini cezaevi yerine başka güvenlik önlemleriyle tamamlanması sağlanabilir. Günümüzde toplumun, hoşgörü ve beraberlik duygularıyla kutlamaya hazırlandığı bir Ramazan Bayramı var. İlk adımda, hiç olmazsa bayramda, ceza infaz kurumlarında zorunlu hapis hayatı yaşayan çocuklara güzel bir bayram anısı armağan edilebilir. Bu noktada ilgili bakanlığın gereken çalışmayı yapmasını diliyorum”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s