CİSST 10 ilde Gönüllülerini arıyor!

Hapishaneler, Sivil Toplum ve Üniversitelerin Rolü

CISST Ankara 20150604_140500

Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği (CİSST), Şubat 2013 tarihi itibariyle başlattığı “Hapishaneler, Sivil Toplum ve Üniversitelerin Rolü” projesiyle Adana, Erzurum, Eskişehir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Samsun, Şanlıurfa, Trabzon, İzmir dahil olmak üzere Türkiye genelinde 10 ilde, sivil dinamiklerin ve üniversitelerin hapishaneler konusunda farkındalığını arttırmayı ve bu yerel aktörler arasında iletişim ağı kurmayı amaçlıyor.

Kurulduğu yıldan itibaren ceza infaz sistemine sivil toplum örgütlerinin bakış açısının yerleşmesi ve müdahale imkanlarının oluşması için İstanbul başta olmak üzere birçok ilde çalışmalarını yürüten CİSST; 10 ilde, başta üniversitelerin sosyoloji, psikoloji, hukuk fakültelerinden akademisyenler olmak üzere; meslek örgütleri; odalar; barolar; insan hakları ile ilgili sivil toplum örgütleri; kamu kurumları ve yerel basın temsilcileriyle; hapishane yöneticilerini bir araya getiriyor ve hapishanelerin sorunlarını ve çözüm yollarını tartışıyor.

Medya ve kamuoyunda tek yönlü ya da sansasyonel durumlar dışında çok konuşulmayan, üstünde durulmayan hapishaneler, il toplantılarında mimari yapısı, sağlık sistemi, mahpusların ve özel ihtiyacı olan mahpusların sorunları, çalışanlarının koşulları, kötü muameleler ve iyi örnekler vb. çeşitli yönleriyle ele alınıyor.

Üniversite söyleşileriyle, Türkiye’deki hapishaneler ve koşulları hakkında bilgi ve deneyimler aktarılıyor, akademisyenlerin ve öğrencilerin, hapishaneleri çalışma ve araştırma alanı olarak görmeleri teşvik ediliyor.

Ayrıca hapishane yönetiminin ve personelinin, Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası insan haklarına, Avrupa hapishane kurallarına, Birleşmiş Milletler mahpuslara muamele ilgili temel ilkeler ve standart asgari kurallarına göre bilgilendirilmesini sağlamak amacıyla toplantılar düzenleniyor.

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Demokrasi ve İnsan Hakları için Avrupa Aracı (DİHAA) tarafından desteklenen Hapishaneler, Sivil Toplum ve Üniversitelerin Rolü Projesi için yola çıkan Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği (CİSST) proje kapsamında Eskişehir, Kocaeli, Samsun, Kayseri, Erzurum, Şanlıurfa, Konya, Trabzon, Adana ve İzmir’de toplantılar düzenleyecektir.

Siz de gönüllü olarak bu projeye destek vermek isterseniz, CİSST Ekibi sizlerle birlikte çalışmaktan mutluluk duyacaktır.

Proje gönüllülerine proje sonlandıktan sonra katılım belgeleri teslim edilecektir.

Projede gönüllü olmak için info@cezaevindestk.org adresine kendinizi tanıtan bir mail atabilirsiniz.

Proje ile ilgili gelişmeleri https://www.facebook.com/cisstab adresinden takip edebilirsiniz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: