Haberler

‘Çocukları başarısızlığa uğratan bir adalet sistemi sonunda toplumu da başarısızlığa uğratır’

18.06.2015 – http://www.un.org/apps/news/story.asp?NewsID=51194#.VYll9vmqqkq

Çeviri: Betül Boran

BM insan hakları uzmanı uyarıyor ‘Çocukları başarısızlığa uğratan bir adalet sistemi sonunda toplumu da başarısızlığa uğratır’

çocuk..

BM yargıç ve avukatların bağımsızlığıyla ilgili çalışan insan hakları uzmanı, bugün dünya çapında adalet sisteminin, sivil ve sabıkalı dâhil, çocuklara olan muamelesinin tatmin edici olmadığını hatta çoğu zaman “kabul edilemez” olduğunu belirtmiş ve ülkelere çocukların ihtiyaçlarına daha hassas olacak şekilde adalet sistemlerini geliştirmeleri için çağrıda bulunmuştur.

“Dünya genelinde, her gün sayısız çocuk en temel haklarını göz ardı eden hatta ihlal eden adalet sisteminin elinde olumsuz koşullar altındadır” dedi. “Çocuklar, yetişkinlerin adalete erişiminde çektiği sıkıntıların aynılarını yaşamakla birlikte, küçük olmalarının verdiği statüye bağlı olarak da zorluk ve engellemelerle karşılaşırlar.”

Knaud “Çocuklar halen insan hakları ihlali ve diğer tip suiistimallere karşı en hassas gruplar arasında sayılırlar” dedi ve devletleri çocukların hak ve ihtiyaçlarına göre adalet sistemlerini geliştirmeye çağırdı. “Adalet çocuklara duyarlı olmak zorundadır, onların ihtiyaçlarına saygı duymalı, korumalı, onların çıkarlarını gözetmeli ve haklarını yerine getirmelidir.”

Çocuk Hakları Sözleşmesinin yarı evrensel onayına rağmen, rapora göre çocuklar halen insan hakları ihlallerine ve diğer suiistimallere karşı en hassas gruplar arasında yer almaktadır. Knaul adalet sistemiyle temasa geçen çocukların mağdur edilmesinin kimi zaman da tekrar tekrar mağdur edilmesinin kabul edilemez olduğunu belirtti.

Bu nedenle uzman raporunda çocuğa duyarlı adalet sisteminin öneminin küçümsenemeyeceğini, çocukları başarısızlığa uğratan bir adalet sisteminin eninde sonunda toplumu da başarısızlığa uğratacağını belirtti.

Rapora göre Knaul’un 1 Mart 2014’ten 28 Şubat 2015 dâhil olmak üzere, yetkisi altındaki 54 üye ülkeyle insan hakları ihlalleriyle ilgili toplam 117 teması olmuş ve bu temaslarından, 86’sı acil başvuru, kalan 31’i ise iddia mektuplarıymış.

Yaptığı 19 tavsiyeden, özel raportör çocukların hali hazırda içinde olduğu sistemden kaynaklanabilecek travmaları yatıştırmak veya engellemek için adli muamelenin alternatif uygulamaların benimsenmesi için çağrı yaptı.

Uzman, “Yargıç, savcı ve avukatlar çocukların yaşamlarını etkileyebilir” dedi. “Bu büyük sorumluluğunun yükünden kurtulmak için, onların uluslararası insan haklarında ve özellikle çocuk hakları konusunda özelleşmiş bir eğitim almaları gereklidir.”

Knaul yargıç ve avukatların bağımsızlığıyla ilgili Birleşmiş Milletler Özel Raportörlüğü görevini 1 Ağustos 2009’dan beri sürdürmektedir. Knaul gibi uzmanlar işlerini gönüllü olarak yapmaktadırlar ve çalışmaları için BM çalışanı olarak ücret almamaktadırlar. Herhangi bir hükümet veya organizasyondan bağımsız, bireysel olarak hizmet vermektedirler.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s