Haberler

Bakırköy Kadın hapishanesinde gerçekleşeceği iddia edilen sevkler çocuklar için riskli!

Türkiye Çocuklara Yeniden Özgürlük Vakfı’ndan psikolog Fulya Giray Sözen Bakırköy Kadın kapalı hapishanesinden gerçekleşeceği iddia edilen sevkler ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

07.07.2015 – Aydınlık / Sevgim Yavuz

Cezaevi çocukları daha da yalnızlaşacak

İstanbul Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’ndeki tutuklu ve hükümlülerin Silivri 9 No’lu Cezaevi’ne sevk edileceği iddia edildi. Cezaevinde anneleri gibi mahkum olarak yaşamak zorunda kalan çocukların durumu ise tartışma yarattı.

safe_image

Avukatlar, Silivri’deki cezaevinin, Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde yer alan kreş, gündüz bakım evi, çocuklar için özel olarak tasarlanmış eğitim-öğretim ve rehabilitasyon merkezleri gibi özel imkanlardan da yoksun olduğu vurguladı.
‘ÇOCUKLAR DIŞARIDA OKULA YÖNLENDİRİLMELİ’
Aydınlık, anneleri ile birlikte cezaevinde kalan çocukların durumunu Türkiye Çocuklara Yeniden Özgürlük Vakfı Başkan Yardımcısı Psikolog Fulya Giray Sözen’e sordu.
Sözen, Adalet Bakanlığı’nın kadın mahkumların Bakırköy’den Silivri’ye sevk edilmeyeceğini açıkladığını belirtti.
Cezaevlerinde anneleriyle beraber kalan çocukların sosyalleşmekte ve dış dünyaya uyum sağlamakta zorluk çektiğinin de altını çizen Sözen, şöyle konuştu:
“Cezaevinde kalan 3-6 yaş arası çocukların mutlaka gidebileceği kreş ya da okul öncesi eğitim imkanı sağlanmalı. Adalet Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında bir protokol var.
Bu doğrultuda 3-6 yaş arası çocuklar dışarıdaki farklı anaokulu ve kreşlere yönlendirilebiliyorlar. Bunun hayata geçirilmesi gerekiyor. Kurum içerisinde bir kreşe yönlendirmesi de belki çok sağlıklı değil. İnfaz koruma memurları ve yine aynı katı disiplin ve kuralların geçerli olduğu bir yer. Ama çocukların dışarı çıkıp içeri girebilmesi ve dışarıda normal akranları gibi sosyal hayata karışması önemli. Kampüs cezaevlerindeki en temel sorun ailelerin görüşlerinin aksaması. Şehrin uzağında olduğu için aileler daha sık ve düzenli gelemeyebilirler.
Kadın cezaevlerinde yaptığımız en temel gözlem şuydu: 0-6 yaş arası annesiyle cezaevinde kalan çocukların sosyal gelişimi sekteye uğruyor. O yaş dönemindeki çocukların öğrenmesi gereken birtakım pratikler var.
Örneğin, oyunla temas, yaşıtlarıyla ilişki kurabiliyor olması, dış mekanda oyun oynuyor olması. Çocuklar cezaevinde bunlardan yoksun oluyor.
‘ARABADAN, AĞAÇTAN KORKAN ÇOCUKLAR VAR’
Dışarıda bir dolu şeyden ürkebiliyorlar. Arabalardan, ağaçlardan korkan çocuklar olabiliyor. Erkek rol model hiç yok çevrelerinde. Kurum müdürü varsa bir iki infaz koruma memuru olabilir. Bu çok ististanıdır. Dolayısıyla dışarıda bu da ciddi bir sorun.
Annelere önerimiz periyodik olarak çocuğu varsa dışarıda ona bakım sağlayacak güvenilir biri, mutlaka dışarı yollasın, çocuk dış dünyayı görsün. Çocuğun içeride büyüyor olması çok sakıncalı.”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s