Haberler

Maltepe’de öldürülen çocuk hakkında bilirkişi raporu: Şiddet önlenmemiş!

20.06.2015 – Diken

15 yaşındaki Onur göz göre göre öldürülmüş: Gardiyanlar şiddete sessiz kalmış

Maltepe Çocuk ve Gençlik Cezaevi’nde gördüğü şiddet nedeniyle beyin kanaması geçiren 15 yaşındaki Onur Önal’ın, ölümünden bir gün önce de katil zanlıları tarafından darp edildiği ve bu anlara ilişkin kamera kayıtlarının olduğu ortaya çıktı.

onur önal

20 Mayıs 2014’te tutuklanan Onur Önal, 31 Ağustos’ta koğuş arkadaşlarının fiziksel şiddetine maruz kalmış, 1 Eylül’de beyin kanaması nedeniyle Marmara Üniversitesi Araştırma Hastanesi’ne kaldırılmıştı. Onur Önal, 20 Eylül’de yaşamını yitirdi.

Cumhuriyet gazetesinden Hilal Köse’nin haberine göre, 15 yaşındaki Onur’un ölümüne ilişkin bilirkişi raporu tamamlandı.

30 – 31 Ağustos 2014 tarihlerinde, 18.00-18.30 saatleri arasında, C 10 koğuşunun bahçesinde ve mescitte kayıt yapan kamera görüntüleri incelenerek hazırlanan rapor, Onur öldürülmeden bir gün önce de katil zanlıları 18 yaşındaki M.Ö. ve 17 yaşındaki C.B.’nin de aralarında olduğu beş koğuş arkadaşının fiziksel şiddetine maruz kaldığını ortaya çıkardı.

Onur fiziksel şiddete uğramasına rağmen hiçbir gardiyanın olaya müdahale etmediği de kameralara yansıdı.

Raporda, tutuklu çocukların aralarında ‘simit‘ oynadığını belirtilerek, “Onur bahçeden ayrıldıktan sonra kalan şahısların kendi aralarında oynamaya devam ettikleri ve birbirlerine vurdukları ancak bu oyun sırasında Onur Önal’a acımasızca vurulduğu gibi herhangi bir oyuncuya vurulmadığı, görüntülerin bütünü izlendiğinde oyun oynamanın tek amacının onuru dövmek kanısına varıldı.” ifadelerine yer verildi.

Onur’u öldüren dayağın görüntüleri yok

Onur’un komaya girdiği mescitteki dayağın görüntüsü ise kör noktada yaşandığı için kayıtlarda yok.

Mescit, gözlem odası, ortak yaşam alanını gösteren kameraların incelenmesinden, M.Ö., C.B. ve Onur’un kameranın kör noktasına geldikleri anlara ait görüntülerin bulunamadığı belirtilen raporda, “Onur Önal ve M.Ö.’nün görüntü boyunca kör noktada bulunduğu, Onur Önal’ın görüntü sonuna kadar kameranın görüş alanına hiç girmediği gözlemlenmiştir” denildi.

‘Dayağı görmedik’

İddianamede, infaz koruma memurlarının ‘simit oyunu’nun oynandığı gün dayağı görmediklerini, yoğunluk nedeniyle, kamerayı izlemediklerini söyledikleri aktarıldı. İddianamede, olay sırasında görevli olan altı infaz koruma memurunun ihmalinin olduğu da belirtildi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s