İzmir Bergama Çocuk Hapishanesinde işkence iddiası!

25.06.2015 – İHA

Cezaevinde işkenceye soruşturma açıldı

İzmir’de yaşayan Ülkü K.’nın, oğlunun cezaevinde işkence gördüğü iddiasını İHA’nın gündeme taşıması üzerine, Cumhuriyet Başsavcılığı cezaevinde soruşturma başlattı.

bir-yilda-120-bin-cocuk-karakolla-tanisti

İzmir’in Bergama ilçesindeki Çocuk Kapalı Cezaevi’nde oğlunun cinsel istismardan dayağa kadar bir çok işkence gördüğünü iddia eden Ülkü K.’nın yaşadıklarını İhlas Haber Ajansı’nın (İHA) gündeme taşıması üzerine İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı harekete geçti. Cezaevinde İHA’nın haberi delil sayılarak, dönemin görevli gardiyan ve sorumlularına karşı geniş çaplı soruşturma başlatıldı.

“ÇIKTIĞINDA KIZ GİBİYDİ BENİM OĞLUM”
Acılı anne Ülkü K., oğlunun cezaevinde gördüğü işkenceden sonra şizofren olduğunu öne sürerek, “Oğlum 5,5 ay yattı. Çıktığında hiçbir şekilde konuşamadım, iletişim kuramadım. Bir gün kolunu bir açtım her yeri kesik, faça. Sorduğumda ‘Gece uyku arasında ayaklarımı bağlıyorlar, ranzadan çekiyorlar beni. Gardiyanlara söylüyordum, gardiyanlar gülüp geçiyordu. Akıllı ol, akıllı olmazsan burada yerler seni’ dediklerini söyledi. Cezaevinde uyuduğunda iki başparmağının ucuna ip bağlayıp çekiyorlarmış. ‘Hastayım’ demiş bir gün. Arkadaşları ‘kupa yapalım sana iyi gelir’ demişler. Pet bardakları eritip sırtına basmışlar. Sırtının her bir yeri yanık, etleri erimişti. Yakın arkadaşlarıyla paylaşmıştı cinsel tacizde bulundular diye. Bilemiyorum. Çünkü yürüyüşünden çok rahatsızdı. ‘Anne arkamdan baksana yürüyüşümde bir şey var mı? Anne benim bacağım neden farklı?’ diyordu. Cezaevinden çıktıktan sonra benim çocuğum evden çıkmaz oldu, topluma girmiyor. Bir insan gördüğü zaman acaba bir şey mi yapacaklar bana, alay mı edecekler endişesi taşıyordu. Ama arkadaşları ama gardiyanlar yüzünden bilemiyorum ama çok büyük işkencelere maruz kaldı oğlum. Yani çıktığında kız gibiydi benim oğlum. Cezaevi aklına gelince ‘kesilmiş cezam geri gelirse, ben o kadar işkence gördüm tekrar orada yapamam. Anne ne olur beni geri gönderme, beni teslim etme’ derdi” ifadelerini kullanmıştı.

Oğlunun işkence gördüğü cezaevinde suçluların bulunması için adım atılmasına çok sevindiğini belirten Ülkü K., yetkililerin sesini duyduğu ve duyarsız kalmadıkları için teşekkür etti.
Cezaevi yetkilileri ise, konuyla ilgili bilgi veremeyeceklerini ifade ettiler.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: