Her yıl 10 binden fazla çocuk gözaltı ve hapishane ile tanışıyor!

27.05.2015 – Evrensel

‘Her yıl 10 binden fazla çocuk gözaltı ve cezaevi ile tanışıyor’

Girişim ve Mücadele Ağı Ege Temsilciliği’nin başlattığı “Çocukların vekili olun” imza kampanyasına dair yapılan toplantıda konuşan İHD Ege Bölge Temsilcisi Ali Aydın, her yıl güvenlik birimlerine gelen ve getirilen çocuk sayısının arttığına işaret ederek, “2013 yılı verilerine göre; bu sayı 273,571’di. Bu çocuklardan 103,278’i adli birimlere sevk edilmiş, mağdur çocuk sayısı ise 121,717’di. Annesiyle birlikte 450 çocuk cezaevlerinde kalmak zorunda bırakılmıştır. Her yıl 10 binden fazla çocuk gözaltı ve cezaevi ile tanışmaktadır. Cezaevlerinde yaklaşık 2 bin 200 çocuk var ve bunların yaklaşık 542’si hükümlü” dedi.

Girişim ve Mücadele Ağı Ege Temsilciliği, genel seçimlere az bir süre kala başlatılan “Çocukların vekili olun” imza kampanyasına ilişkin İHD İzmir Şubesi’nde basın toplantısı düzenledi. Toplantıda İHD yöneticileri ile HDP İzmir milletvekili adayları Ertuğrul Kürkçü, Semra Uzunok ile HDP İl Eşbaşkanı Cavit Uğur katıldı. Başta AKP, MHP ve CHP olmak üzere her partiden adayların da çağırılmasına rağmen katılmadığı toplantıda konuşan İHD Ege Bölge Temsilcisi Ali Aydın, Türkiye’de nüfusunun önemli bir kesimi oluşturan; ancak oy kullanma hakkı olmadığı için partilerin seçim beyannamelerinde çok fazla yer alamayan çocuklarla ilgili duyarlılık yaratmak için çocuk hakları temelinde çalışma yürüten 200 civarında sivil toplum kuruluşunun “Çocuk Hakları Manifestosu” adıyla bir belge hazırladığını söyledi. Hazırlanan belgenin “Çocukların vekili olun” adlı bir Web sayfasına aktarıldığını belirten Aydın, Web sayfasının bugünden itibaren imzaya açıldığını duyurdu.

‘HER YIL 10 BİNDEN FAZLA ÇOCUK GÖZALTI VE CEZAEVİ İLE TANIŞMAKTA’

Türkiye’de 25 milyonun üstünde çocuk olduğunu dile getiren Aydın, Türkiye’nin çocuk haklarıyla ilgili 19’u bağlayıcı olmak üzere toplam 27 hak içerikli belgeye imza atarak, bu sözleşmelere bağlı kalacağını ve iç hukukta gereğini yerine getireceğini beyan ve kabul ettiğini hatırlattı. Türkiye’de her 3 çocuktan birinin yoksulluk içinde yaşadığına dikkat çeken Aydın, “Her yıl güvenlik birimlerine gelen ve getirilen çocuk sayısı artıyor. 2013 yılı verilerine göre; bu sayı 273,571’di. Bu çocuklardan 103,278’u adli birimlere sevk edilmiş, mağdur çocuk sayısı ise 121,717’di. Annesiyle birlikte 450 çocuk cezaevlerinde kalmak zorunda bırakılmıştır. Her yıl 10 binden fazla çocuk gözaltı ve cezaevi ile tanışmaktadır. Cezaevlerinde yaklaşık 2 bin 200 çocuk var ve bunların yaklaşık 542’si hükümlü” diye konuştu.

Aydın, milletvekili olacak adaylardan beklentileri şöyle sıraladı:

* İçişlerinde ve uluslararası alanda özellikle ve sadece çocuklar konusunda sorumluluğu olan daimi bir komisyon oluşturulmasını sağlayın.

* Bütçenin Türkiye’de ve uluslararası yardımlar açısından çocuğun yüksek yararı için kullanılmasını sağlayın.

* Meclis’i çocuk hakları konusunda, politikaların, yasaların ve Meclis’te onaylanan bütçenin çocuklar üzerindeki etkisi hakkında bilgilendirin ve böylece geniş kitlelerde farkındalık yaratın.

* Temsil ettiğiniz bölgedeki çocukların Meclis’teki tartışma, karar alma, izleme ve değerlendirme çalışmalarına katılımını teşvik edin.

* Kamu kurum ve kuruluşlarının çocuk hakları ile ilgili yükümlülüklerini yerine getirmeleri konusunda hesap verebilmelerini sağlayın.

* Çocukları ve haklarını daha iyi koruyacak yasaların oluşturulmasını birinci öncelik olarak benimseyin.

* Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası belgelerde yer alan hakların çocuklar için kullanılır olmasına çalışın.

Aydın, Çocuk Cezaevleri Kapatılsın Girişimi, Çocuğa Karşı Şiddeti Önlemek için Ortaklık Ağı, Çocuğa Karşı Ticari Cinsel Sömürü ile Mücadele Ağı, Çocuk Gelinlere Hayır Platformu ve Çocuk Alanında Çalışan Avukatlar Ağı’nın yer aldığı 200’ün üzerinde sivil toplum örgütü ve inisiyatifi ile birlikte olunarak, adaylara hazırlanan Çocuk Hakları Manifestosu’nu imza atmalarını istedi. Aydın, sizleri “Çocukların milletvekili olmaya çağırıyoruz” dedi.

‘ÇOCUK HAKLARI KONUSUNU DAHA GÜÇLÜ MECLİS’E TAŞIYACAĞIZ’ 

Ardından konuşan HDP İzmir Milletvekili Adayı Ertuğrul Kürkçü, “Çocuk Hakları Manifestosu” adlı çalışmasının önemine dikkat çekti. Meclis İnsan Hakları Komisyonu’nda çocuk hakları ile doğrudan doğruya ilgilendiklerini; fakat HDP’nin temsiliyet gücünün düşük olmasından kaynaklı çocuk hakları konusunda yeteri düzeyde etkili olamadıklarını belirten Kürkçü, “Ama önümüzdeki dönem avantajlı duruma gelebiliriz. 7 Haziran’da başarıyla çıkar ve güçlü bir şekilde Meclis’e girersek, çocuk hakları konusunu daha güçlü Meclis’e taşırız” dedi. Çocuk hakları konusunun temel değer haklar olduğunu ve bu konunun daha önce Meclis’e taşınması gerektiğine vurgu yapan Kürkçü, “Bugün attığımız imza karşılığında yarın Meclis’te olduğumuzda çocuklar adına hakları için mücadele eden kurumların desteği ile temsil etmeye çalışacağız” diye konuştu.

‘İŞE ÇOCUK HAKLARINI SAVUNMAKLA BAŞLAYACAĞIZ’ 

Bir diğer vekil adayı Semra Uzunok ise toplumda çocukların devamlı mağdur edildiğini hatırlatarak, “Fakat onların talepleri bugüne kadar tam karışlanmadı. Çocukların temsiliyeti yok. Bu temsiliyetin yapılması gerekliliğini bir kere daha gördük. Çocuklar geleceğimizdir, onun için biz Meclis’e girdiğimizde ilk onların haklarını savunarak başlayacağız” ifadesinde bulundu.(DİHA)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: